9 lipiec 2015

Jak legalnie zasiewać pola?

zdjęcie: Jak legalnie zasiewać pola? / fot. pixabay / Broin
Większość odmian roślin rolniczych objęta jest ochroną z racji posiadania do nich wyłącznego prawa przez hodowców. W związku z tym ich ponowny zasiew wymaga pisemnej licencji od właściciela odmiany lub skorzystania z odstępstwa rolnego.
Każdy rolnik na wniosek hodowcy lub związku hodowców ma obowiązek udzielić informacji o wykorzystaniu materiału do zasiewu z własnego zbioru odmiany chronionej. Niestety często nie potrafi on powiedzieć, skąd dokładnie pochodzą nasiona. Zgodnie z Ustawą o ochronie prawnej odmian roślin właściciel gruntów rolnych o powierzchni 10 ha i większej ma ustawowy obowiązek znajomości nazw wysiewanych odmian. Musi także wiedzieć, czy dana odmiana nie jest chroniona i czy nie zachodzi sytuacja odstępstwa rolnego, która wiąże się z opłatą na rzecz hodowcy posiadającego wyłączne prawo do materiału siewnego. Uiszczona opłata wykorzystywana jest na unowocześnienie i rozwój technologii stosowanych przez hodowców, co w następstwie wpływa na wydajniejsze i łatwiejsze w uprawie odmiany.
 

Czym jest odstępstwo rolne? 

Zasiewając legalnie pole materiałem z własnego zbioru, rolnik ma obowiązek uiścić opłatę dla właściciela odmiany. Należność za każdy kilogram wykorzystanego materiału powinna zostać dopełniona w ciągu 30 dni od zasiewu, a jej zaniedbanie jest równoznaczne z łamaniem prawa. Wysokość tej opłaty wynosi 50% opłaty licencyjnej dla danej odmiany w danym roku. Dlatego też niezwykle istotna jest znajomość nazw materiału z własnego zbioru, ponieważ od tego zależy, czy sytuacja odstępstwa rolnego będzie miała miejsce. Ponadto należy pamiętać, że nieznajomość nazw odmian nie zwalnia z obowiązku opłaty. Jeśli jednak nastąpi taka sytuacja, rolnik powinien jak najszybciej poznać nazwę materiału. Może to zrobić, sprawdzając dokument zakupu, zlecając badanie DNA próbki nasion w laboratorium, a w ostateczności – poprzez wymianę materiału na nowy, ze znaną nazwą i pochodzącego z legalnej hodowli. Należy unikać okazyjnych zakupów na targach, z ogłoszeń czy też wymian sąsiedzkich.
 

Kto jest zobowiązany do opłaty za odstępstwo rolne? 

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin, opłatę za odstępstwo rolne muszą uiścić posiadacze gruntów rolnych o powierzchni 10 ha i większych (w przypadku odmian ziemniaków) oraz przynajmniej 25 ha (w przypadku pozostałych odmian roślin chronionych prawem wyłączności w Polsce). Ponadto opłata obowiązuje także posiadaczy gruntów rolnych o powierzchni co najmniej 30 ha, którzy zasiewają pole roślinami chronionymi na poziomie wspólnotowym Unii Europejskiej. Rolnicy posiadający grunt, którego powierzchnia jest mniejsza niż 10 ha, nie muszą płacić, nie zwalnia ich to jednak z obowiązku stosowania się do przepisów chroniących wyłączne prawo do odmian roślin.

Skorzystanie z odstępstwa rolnego rolnik może zgłosić organizacji hodowców, która informację przekaże właściwemu hodowcy, aby ten wystawił fakturę z numerem konta do uiszczenia opłaty. Dodatkowe informacje tematyczne można znaleźć na stronie agencjanasienna.pl.

materiały partnera
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Poznań
15.3°C
wschód słońca: 05:29
zachód słońca: 20:10
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2024-04-26 19:00
miejsce
Na Językach, Poznań, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-26 19:00
miejsce
Sala Kameralna Ośrodka Kultury w...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-26 21:00
miejsce
Zuom II, Poznań, Nad Seganką
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-27 16:00
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany