kategoria: Biznes
17 listopad 2023

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. przy współpracy z samorządami wspiera rozwój przedsiębiorstw w Polsce

Fot. PAP/C. Piwowarski (1)
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP) od ponad 30 lat wspiera przedsiębiorców w rozwoju, a nie byłoby to możliwe bez współpracy z samorządami. ARP uczestniczyła w budowaniu pierwszych polskich specjalnych stref ekonomicznych. Z sukcesami pomaga przedsiębiorstwom w procesach restrukturyzacyjnych, ale też buduje zaplecze do przyciągania inwestycji, zwłaszcza w Polsce lokalnej.
REKLAMA

Podczas Gali Serwisu Samorządowego Polskiej Agencji Prasowej Michał Florysiak, wicedyrektor z biura Public Relations i Marketingu Agencji Rozwoju Przemysłu podkreślił, że ARP od ponad trzech dekad wspiera rozwój polskich firm, finansując inwestycje i pomagając w procesach restrukturyzacyjnych.

Współpraca z przedsiębiorcami w naturalny sposób wiąże się ze współpracą z samorządami, zwłaszcza tymi mniejszymi, nie ulokowanymi centralnie. Nie jest bowiem sztuką ulokować wielką inwestycję w wielkiej aglomeracji, sztuką jest przyciągnąć dużego inwestora do mniejszego ośrodka, żeby tam zainwestował – powiedział Florysiak.


Zwrócił uwagę, że Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. stawia na zrównoważony rozwój, również w sensie terytorialnym. 

Doskonale wiemy, jaki potencjał drzemie w Polsce lokalnej, ale zdajemy sobie też sprawę z tego, jakie wyzwania towarzyszą takim inwestycjom – wyjaśnił Michał Florysiak.


W jego ocenie spółce udaje się im sprostać, czego najlepszym dowodem są dwie inwestycje z tego roku.

Pierwsza - to inwestycja krajowa w nową fabrykę prefabrykatów w Suchedniowie, zbudowaną w miejscu słynnego Zakładu Wyrobów Kamionkowych >>Marywil<<, który upadł w 2013 roku – podał ekspert.


Dodał, że druga inwestycja jest realizowana przez Intela, amerykańskiego giganta technologicznego, który za ok. 4,6 mld dolarów zbuduje w Miękini koło Wrocławia fabrykę półprzewodników.

Inwestycja Intela jest największą bezpośrednią inwestycją zagraniczną w historii III RP, którą opiekowaliśmy się od samego początku – zaznaczył Michał Florysiak.


Według niego każdy taki sukces jest efektem ogromnej pracy po stronie ARP, ale przede wszystkim udanej współpracy z lokalnymi samorządami. 

W ten sposób budujemy siłę polskiej gospodarki, ale też wspieramy rozwój lokalnej społeczności. A w najbliższych latach ambicje ARP sięgają jeszcze dalej. Chcemy zostać jednym z liderów transformacji energetycznej. Nowa strategia >>Czysty przemysł<<, koncentruje się m.in. na inwestycjach w OZE, przemysł wodorowy oraz technologie kosmiczne – zauważył ekspert ARP.


Przypomniał, że w specjalnych strefach ekonomicznych zarządzanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. zainwestowano łącznie ponad 20 mld zł, od spółka tylko od 2005 roku udzieliła ponad 500 pożyczek na kwotę przekraczającą 6 mld zł.

Źródło informacji: PAP MediaRoom
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Poznań
16.5°C
wschód słońca: 04:29
zachód słońca: 21:16
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2024-06-14 18:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 18:30
miejsce
Luboński Ośrodek Sportu i...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 21:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 22:00
miejsce
Silent na Wolności, Poznań, plac...
wstęp biletowany