reklama
kategoria: Biznes
20 listopad 2024

Blachy grube, jakie dostarcza Huta Częstochowa, będą potrzebne

zdjęcie: Blachy grube, jakie dostarcza Huta Częstochowa, będą potrzebne / fot. PAP
fot. PAP
Będziemy wydawać ogromne pieniądze na wsparcie przemysłu zbrojeniowego, na transformację energetyczną; potrzeba tam ogromnych ilości stali, blach grubych, jakie są produkowane przez Hutę Częstochowa - powiedział w środę w Częstochowie wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki.
REKLAMA

We wtorek Węglokoks zawarł porozumienie z syndykiem masy upadłościowej ws. dzierżawy Huty Częstochowa. To pierwszy, formalny krok do zabezpieczenia majątku produkcyjnego i wznowienia produkcji - planowo na początku 2025 r.

Na środowej konferencji prasowej w dyrekcji częstochowskiej huty wiceszef MAP podkreślił, że dzierżawa jest pierwszym krokiem w ratowaniu zakładu. Ocenił, że transakcja jest bardzo ważna dla całego polskiego przemysłu, szczególnie metalurgicznego.

„To huta, która jest bardzo istotnym elementem w łańcuchu dostaw. Bez stali nie da się dzisiaj wyprodukować niczego w energetyce ani w przemyśle zbrojeniowym. To bardzo istotny element i dlatego bardzo kibicujemy tej transakcji” – zapewnił, dodając, że dzięki niej od środy pracownicy dostają już zaległe pensje.

Kropiwnicki zauważył, że dzierżawa huty otwiera nową perspektywę jej funkcjonowania i wyraził satysfakcję, że po prawie 20 latach wraca ona do domeny publicznej, aby pracować dla polskiego przemysłu.

„Wydajemy, będziemy wydawać w najbliższych latach ogromne pieniądze na wsparcie przemysłu zbrojeniowego, na transformację energetyczną, w której bardzo istotnym elementem są farmy wiatrowe, zarówno lądowe jak i morskie. Potrzeba tam ogromnych ilości stali, blach różnych grubości, też bardzo dużo grubych blach, które są właśnie produkowane w Częstochowie” – stwierdził wiceminister aktywów.

Marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa powiedział, że trwająca zmiana właściciela huty jest ważna dla Częstochowy, ale i całego regionu – wyraził przekonanie, że dzięki niej region zyska kompetencje do budowy wiatraków oraz że jest ona potrzebna, aby w Polsce, a szczególnie w woj. śląskim produkować uzbrojenie. „Dzięki temu będziemy mieć wsad w te dwa ważne elementy naszego gospodarczego” – wskazał.

Prezes Węglokoksu Tomasz Ślęzak przyznał, że firma zainteresowała się akwizycją Huty Częstochowa, bo to zakład z dużym potencjałem. „Na mapie polskiego hutnictwa ta fabryka zajmuje szczególne miejsce. Zakład jest zintegrowany, tzn. potrafi produkować stal, produkować dobry produkt, który cieszy się dużym popytem cały czas” – podkreślił.

„Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę, co się dzieje na rynku stalowym, mamy tu sytuację niełatwą, wierzymy głęboko, że (Huta Częstochowa – PAP) wpisuje się w logikę działania naszej firmy: jest komplementarny w stosunku do tego, co Grupa Węglokoks, jej segment stalowy robi. Jesteśmy w stanie w dużym stopniu uniezależnić się od dostawców wsadu i po prostu wierzymy w sukces tego przedsięwzięcia” – wyjaśnił Ślęzak.

Huta Częstochowa istnieje od 1896 r. Posiada obecnie największą w Polsce walcownię blach grubych (od 7 do 150 mm) i nowoczesną stalownię z niskoemisyjnym piecem elektrycznym. Teoretyczne zdolności produkcyjne przedsiębiorstwa to 800 tys. ton blach rocznie.

Odbiorcami wyrobów z Huty Częstochowa są m.in. budownictwo, energetyka, przemysł maszynowy, stoczniowy, górnictwo. Dodatkowym produktem są prefabrykaty stalowe. Huta może produkować blachy grube do celów militarnych oraz rozwijającej się energetyki wiatrowej.

W 2021 r. Huta stała się własnością koncernu Liberty. W grudniu 2023 r. kierownictwo spółki Liberty Częstochowa wstrzymało produkcję i nie wznowiło jej. W kolejnych miesiącach pracownicy otrzymywali wynagrodzenia bez obowiązku świadczenia pracy, ale przedsiębiorstwo zadłużało się, czego efektem było m.in. wstrzymanie dostaw wody, gazu i energii elektrycznej do budynków.

Na wniosek kontrahentów, 25 lipca br. Sąd Rejonowy w Częstochowie ogłosił upadłość spółki Liberty Częstochowa. 19 listopada 2024 r. syndyk masy upadłościowej Adrian Dzwonek zawarł porozumienie z Węglokoksem ws. dzierżawy majątku. Do realizacji umowy koncern powołał spółkę Huta Częstochowa, która przejęła obowiązki pracodawcy wobec wszystkich 926 pracowników. (PAP)

mtb/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
-1.2°C
wschód słońca: 07:49
zachód słońca: 16:15
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2025-01-18 16:00
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-18 16:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-18 17:30
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-18 19:15
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany