reklama
kategoria: Biznes
15 maj 2024

Poprawiły się nastroje przedsiębiorstw; w maju Miesięczny Indeks Koniunktury wzrósł o 0,9 pkt

zdjęcie: Poprawiły się nastroje przedsiębiorstw; w maju Miesięczny Indeks Koniunktury wzrósł o 0,9 pkt / pixabay/5067104
Nastroje polskich przedsiębiorców w maju poprawiły się, Miesięczny Indeks Koniunktury wzrósł o 0,9 pkt do poziomu 101,2 pkt - wynika z publikacji Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zaznaczono, że od początku tego roku wśród przedsiębiorców przeważają nastroje pozytywne.
REKLAMA

Jak poinformował Polski Instytut Ekonomiczny w środę, Miesięczny Indeks Koniunktury wzrósł w maju o 0,9 pkt, do poziomu 101,2 pkt.

"Wartość MIK w tegorocznych odczytach wykazuje nieznaczne miesięczne wahania i od początku br. pozostaje powyżej poziomu neutralnego (100,0 pkt.), co oznacza przewagę nastrojów pozytywnych wśród przedsiębiorców. O utrzymaniu wartości MIK powyżej poziomu neutralnego – podobnie jak w kwietniowym odczycie – zadecydowała przewaga ocen pozytywnych przedsiębiorców dla komponentów: zatrudnienie, wynagrodzenia, płynność finansowa" - wyjaśnił PIE w publikacji.

Zdaniem Katarzyny Dębkowskiej, kierowniczki zespołu foresightu gospodarczego w PIE, od początku br. nastroje wśród polskich przedsiębiorców są pozytywne, jednak widać wahania wskaźnika zadowolenia, który po kwietniowym spadku wrócił do poziomu zbliżonego do marca br.

"Spośród siedmiu komponentów tylko dwa odnotowały niższe wartości niż miesiąc wcześniej. Chodzi o moce produkcyjne i płynność finansową, ale ta ostatnia nie budzi niepokoju i nadal pozostaje powyżej poziomu neutralnego, co wskazuje, że 58 proc. badanych przedsiębiorstw dysponuje środkami finansowymi pozwalającymi na funkcjonowanie powyżej trzech miesięcy" - zauważyła Dębkowska, cytowana w informacji.

W odniesieniu do maja ubiegłego roku MIK wzrósł o 5,2 pkt, a wobec czerwca 2023 r., który był najniżej ocenionym miesiącem ub.r. jest wyższy o 7 pkt. Jednocześnie, jak zaznaczono, obecny wskaźnik w maju (101,2), jest tylko niższy o 2,9 pkt od rekordowo ocenianego miesiąca 2023 r. - listopada z wynikiem 104,1 pkt.

Wśród wskazanych przez PIE branż, w których przeważają pozytywne nastroje, znalazł się sektor: handlu (103,3 pkt), usług (104,8 pkt), produkcji (106,3 pkt) oraz branży Transport-Spedycja-Logistyka (102,7 pkt). W przypadku tej ostatniej branży autorzy publikacji zwrócili uwagę na wzrost wskaźnika o 3,3 pkt, gdzie podobny poziom pozytywnych nastrojów był zaobserwowany po raz ostatni w lipcu 2022 roku.

Jeżeli chodzi o nastroje negatywne, to - wskazano - dominują one w branży budownictwa, gdzie indeks spadł o 1,3 pkt, osiągając 95,4 pkt.

"W maju firmy budowlane najgorzej oceniają swoją sytuację. Jeszcze miesiąc temu 45 proc. przedsiębiorców z tej branży spodziewało się poprawy sytuacji w firmach, w tym miesiącu jest to tylko 26 proc. Majowe odczyty pokazują natomiast, po raz pierwszy w tym roku, pozytywne nastroje w firmach z branży TSL (transport-spedycja-logistyka), w której zdecydowanie więcej firm odnotowało wzrosty m/m niż spadki wartości sprzedaży i liczby nowych zamówień. Wyraźnie wyższy poziom MIK obserwujemy w handlu – co trzecia firma wskazuje na wzrost m/m wartości sprzedaży” – skomentowała Dębkowska.

Wśród czynników, które - zdaniem autorów publikacji - wpływają negatywnie na nastroje przedsiębiorców, znalazły się: koszty pracownicze (68 proc. ankietowanych - wzrost m/m o 1 p.p.), ceny energii (57 proc., wzrost o 4 p.p. m/m) oraz niepewność sytuacji gospodarczej (53 proc., spadek o 2 p.p. m/m).

Porównując wyniki pomiarów z poprzedniego miesiąca, zauważono, że zwiększył się udział firm, które narzekają na niedostępność pracowników (50 proc., wzrost o 6 p.p. m/m), jak również na koszty finansowania (28 proc., wzrost o 1 p.p. m/m) i niedostępność produktów (21 proc., wzrost o 3 p.p. m/m). Bez zmian pozostał poziom podmiotów, które mają problem z zatorami płatniczymi (44 proc.) - wskazano w raporcie.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny; przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce. MIK powstaje na podstawie pomiarów dokonanych w siedmiu obszarach: wartość sprzedaży, nowe zamówienia, zatrudnienie, wynagrodzenia, moce produkcyjne, wydatki inwestycyjne, sytuacja finansowa. Przyjęta próba wynosi 500 przedsiębiorstw w czterech kategoriach wielkościowych i pięciu branżowych. (PAP)

grg/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
-1°C
wschód słońca: 07:48
zachód słońca: 16:17
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2025-01-19 15:30
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 15:30
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 17:00
miejsce
Scena Wspólna, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 18:00
miejsce
Aula UAM, Poznań, ul. Wieniawskiego 1
wstęp biletowany