3 listopad 2023

Rynek wierzytelności w Polsce 2023. Wartość portfela przekroczyła 160 mld zł

pexels/7433839
O 8,4 proc. wzrosła kwota wierzytelności obsługiwanych przez firmy windykacyjne w drugim kwartale 2023 r. wobec tego samego okresu 2022 r.
REKLAMA
To wynik najnowszej edycji raportu „Wielkość polskiego rynku wierzytelności”, realizowanego cyklicznie przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF).

W badaniu biorą udział przedstawiciele największych firm działających w sektorze zarządzania wierzytelnościami. Dlatego uzyskiwane przez nas wyniki pozwalają ocenić sytuację w branży - mówi Marcin Czugan, prezes ZPF.

Rośnie wartość wierzytelności. Co piąty dłużnik ma do spłacenia więcej niż jedno zobowiązanie

W drugim kwartale wartość wierzytelności zarządzanych przez firmy, które biorą udział w badaniu, wyniosła 160,8 mld zł (+8,4 proc. r/r). Jednocześnie liczba wierzytelności utrzymuje się na poziomie zbliżonym do 2022 r. - 18,8 mln.

Średnia wartość pojedynczej wierzytelności sięgnęła w drugim kwartale 8,54 tys. zł, co oznacza, że wzrosła o 8,2 proc. r/r. Z badania wynika również, że 20,1 proc. dłużników to osoby posiadające co najmniej dwa zobowiązania do spłaty w firmach zarządzających wierzytelnościami objętych badaniem.

Jeżeli chodzi o strukturę portfela wierzytelności obsługiwanych przez podmioty biorące udział
w badaniu, największy udział (pod względem liczbowym) mają wierzytelności zarządzane na rzecz własnych funduszy sekurytyzacyjnych (69,9 proc.). Na drugim miejscu znalazły się wierzytelności obsługiwane w imieniu własnym (19,5 proc.).

Barometr Rynku Wierzytelności. Jakie są największe bariery w rozwoju?

W raporcie ZPF został opublikowany najnowszy wynik Barometru Rynku Wierzytelności (BRW-ZPF). To opracowywany cyklicznie przez ZPF wskaźnik nastrojów wśród zarządzających podmiotami z branży.

W drugim kwartale 2023 r. wartość wskaźnika BRW-ZPF wyniosła 67,9 pkt. (-0,2 pkt. k/k).

Obecna wartość BRW-ZPF to dobry prognostyk dla rynku wierzytelności. Można stwierdzić, że zarządzający dostosowali się do sytuacji panującej na rynku i słabszej koniunktury gospodarczej - ocenia Marcin Czugan.

Zarządzający podmiotami z sektora wierzytelności wskazali też najważniejsze bariery ograniczające działalność branży. Według nich największą z nich pozostają niejasne, niespójne i niestabilne przepisy prawne. Barierami są również według nich wysokie koszty zatrudnienia, niska wartość wierzytelności do kupienia oraz niepewność dotycząca ogólnej sytuacji gospodarczej.

Informacje o badaniu i aktualnym raporcie są dostępne na stronie: https://zpf.pl/wielkosc-polskiego-rynku-wierzytelnosci/
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Poznań
0.7°C
wschód słońca: 07:48
zachód słońca: 15:39
Koronawirus
wielkopolskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2023-12-08 19:30
miejsce
Centrum Kongresowo Dydaktyczne...
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-08 20:00
miejsce
Dragon Social Club, Poznań, Zamkowa 3
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-09 15:30
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-09 16:30
miejsce
Sala Ziemi Poznań Congress Center,...
wstęp biletowany