16 marzec 2021

Semeniuk: w tym tygodniu spotkania z branżą gastronomiczną i eventową

fot. PAP
W tym tygodniu Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii będzie rozmawiać z przedstawicielami branży eventowej i gastronomicznej na temat ich wsparcia – zapewniła we wtorek w Poznaniu wiceszefowa resortu Olga Semeniuk.
REKLAMA

Wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii Olga Semeniuk podkreśliła w czasie konferencji, że od momentu wybuchu pandemii do przedsiębiorców, w ramach tzw. tarcz antykryzysowych, trafiło wsparcie na łączną kwotę 200 mld zł. „Państwo polskie nie zostawia przedsiębiorców samych sobie. Regularnie do lockdownu, do którego wprowadzenia jesteśmy zmuszeni, tworzymy narzędzia i tarcze pomocowe” – zaznaczyła.

„W tym tygodniu MRPiT odbędzie dwie wideokonferencje: z branżą eventową i branżą gastronomiczną. Chcemy rozmawiać o wielu postulatach, które zostały do nas zgłoszone przez te branże. Zdajemy sobie sprawę z problemu jakim jest ich zamknięcie i wierzymy, że dojdziemy do wspólnego porozumienia i do wypracowania kolejnych instrumentów pomocowych” - powiedziała.

Zapytana nie potwierdziła, czy nowe wsparcie dla tych branż będzie oparte na punktach Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). „Będę rekomendowała, aby dodatkowo wesprzeć finansowo zarówno dział gastronomii jak i branżę eventową różnymi instrumentami, od tego jest nasze czwartkowe spotkanie, aby je wypracować” – zaznaczyła wiceminister.

Semeniuk zaznaczyła, że w Polsce nie zaobserwowano masowych upadłości przedsiębiorstw, których działa obecnie około 2,5 mln. „Patrząc na ostatni kwartał ubiegłego roku czy początek tego roku to były wahania plus minus 1 proc. jeżeli chodzi o spadek lub wzrost (liczby) przedsiębiorstw, także tutaj naprawdę sytuacja nie jest zła” – zapewniła.

Wiceminister przypomniała, że rząd podjął decyzję o umorzeniu spłaty 7 mld zł pomocy udzielonej w ramach tarczy 1.0. „Te środki nie będą musiały być w żadnym procencie zwracane przez przedsiębiorców” – zapewniła.

Jak wskazała, w ramach tarczy finansowej 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju do Wielkopolski trafiło 523 mln zł. „To środki, które zostały skierowane do przedsiębiorców, w samym Poznaniu na kwotę 144 mln zł. Od 15 stycznia do 28 lutego była możliwość składnia wniosków. Czas rozpatrzenia wniosku przedsiębiorcy to mniej więcej jeden dzień” – zaznaczyła.

Semeniuk podkreśliła, że wszelkie instrumenty wsparcia dla firm dotkniętych pandemią miały „zachować równowagę pomiędzy płynnością firm i zapewnieniem miejsc pracy”. Zaznaczyła, że obecna stopa bezrobocia w Polsce – 6,6 proc – jest najniższą w całej UE.

Jak oceniła, jest bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że ze względu na wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2 zostaną zaostrzone obostrzenia pandemiczne dotyczące np. działalności branży hotelarskiej. "Staramy się oczywiście działać na ten moment regionalnie, wojewódzko. Ale jeżeli będzie tego wymagała sytuacja i taka będzie decyzja i prognoza rady medycznej, to prawdopodobnie będziemy musieli wykonać kolejny krok w tył, po to, aby nie obciążać służby zdrowia tak jak to miało miejsce chociażby w innych krajach europejskich" - podkreśliła.(PAP)

Autor: Szymon Kiepel

szk/ je/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
wielkopolskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2021-09-12 18:00
miejsce
Aula UAM, Poznań, ul. Wieniawskiego 1
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-18 20:00
miejsce
Parafia polskokatolicka p.w. św....
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-01 18:00
miejsce
Centrum Kongresowo Dydaktyczne...
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-03 16:00
miejsce
Kino Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany