kategoria: Budownictwo
20 listopad 2023

Banki udzieliły ponad 37 tys. "Bezpiecznych kredytów"

zdjęcie: Banki udzieliły ponad 37 tys.
fot. PAP
Banki udzieliły ponad 37 tys. "Bezpiecznych kredytów" z oprocentowaniem 2 proc. - poinformował w poniedziałek PAP resort rozwoju i technologii (MRiT). Dodano, że liczba wniosków o przyznanie takiego kredytu przekroczyła 86 tys.
REKLAMA

Ministerstwo poinformowało także, że liczba założonych kont mieszkaniowych wzrosła do 4 tys. 405, na których zgromadzono blisko 18,5 mln zł, a średnia kwota lokat to 4180 zł.

"Ponad 37 tys. osób spełniło już marzenie o własnym mieszkaniu, a liczba podpisywanych z bankami umów systematycznie rośnie. Bez bezpiecznego kredytu 2 proc. wielu z tych kredytobiorców w ogóle nie brałoby pod uwagę kupna mieszkania. Cieszy mnie również rosnąca liczba zakładanych Kont Mieszkaniowych – to znak, że program jest dobrze skonstruowany i kompleksowy" – wskazał cytowany w komunikacie szef MRiT Waldemar Buda.

Z danych resortu wynika, że do 16 listopada zawarto 37 tys. 62 umowy w ramach "Bezpiecznego kredytu" na kwotę ponad 15 mld zł. Średnia wartość udzielonego kredytu to 404 tys. 764 zł.

Obecnie umowy na oferowanie kredytu ze wsparciem państwa podpisało 13 banków, a od 29 listopada ma dołączyć do nich Santander Bank Polska SA.

Obowiązująca od 1 lipca ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe wprowadziła m.in. "Bezpieczny kredyt" z dopłatą państwa do rat oraz konto mieszkaniowe z możliwością uzyskania premii z budżetu państwa. "Bezpieczne kredyty" mają być udzielane do 31 grudnia 2027 r. przez banki, które zawrą w tej sprawie umowę z BGK i wprowadzą produkt do swojej oferty.

Zgodnie z ustawą "Bezpieczny kredyt" może być udzielony na pierwsze mieszkanie. Jego kwota nie może przekroczyć 500 tys. zł albo 600 tys. zł, jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko. Wkład własny nie może być wyższy niż 200 tys. zł. W przypadku braku wkładu własnego lub niepełnego wkładu można skorzystać z gwarancji BGK.

Dopłata do rat przysługuje przez 10 lat. W okresie stosowania dopłat oprocentowanie kredytu, według wyjaśnień na stronie MRiT, wyniesie dla kredytobiorcy 2 proc. powiększone o marżę, prowizję i inne opłaty bankowe - jeśli będą pobierane. Jeśli w okresie przysługiwania dopłat do rat kredytobiorca sprzeda mieszkanie, wynajmie je innej osobie lub kupi inną nieruchomość, utraci prawo do dopłat, a uzyskane po tym terminie wsparcie będzie musiał zwrócić. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ mick/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
14.5°C
wschód słońca: 04:29
zachód słońca: 21:16
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2024-06-14 18:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 18:30
miejsce
Luboński Ośrodek Sportu i...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 21:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 22:00
miejsce
Silent na Wolności, Poznań, plac...
wstęp biletowany