reklama
kategoria: Budownictwo
15 październik 2024

Po tragicznym pożarze w Poznaniu duże zainteresowanie bezpieczeństwem budynków mieszkalnych

zdjęcie: Po tragicznym pożarze w Poznaniu duże zainteresowanie bezpieczeństwem budynków mieszkalnych / v23055968
v23055968
Już kilkuset administratorów i zarządców nieruchomości uczestniczyło w organizowanych przez poznańską straż pożarną spotkaniach nt. bezpieczeństwa w budynkach mieszkalnych. Zainteresowanie tematem wzrosło po sierpniowym pożarze kamienicy w Poznaniu, w którym zginęło dwóch strażaków.
REKLAMA

Do pożaru i wybuchu w kamienicy przy ul. Kraszewskiego 12 w Poznaniu doszło w nocy z 24 na 25 sierpnia. W trakcie akcji zginęło dwóch strażaków, a 11 zostało poszkodowanych. Do szpitala trafiły także trzy osoby cywilne.

Zastępca wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP w Poznaniu st. bryg. Tomasz Wiśniewski powiedział PAP, że po tym zdarzeniu w sposób znaczący wzrosło zainteresowanie możliwościami poprawy bezpieczeństwa w budynkach mieszkalnych, także w liczących kilkadziesiąt i więcej lat kamienicach.

Wielu zarządców i administratorów budynków wielorodzinnych przypomina obecnie lokatorom o zasadach dotyczących przechowywania substancji niebezpiecznych i materiałów łatwopalnych w piwnicach. To w piwnicy wybuchł pożar, który w sierpniu wybuchł na ul. Kraszewskiego, w tej części budynku znajdował się zakład zajmujący się regeneracją baterii i serwisem akumulatorów.

"W kilku zorganizowanych w ostatnim czasie spotkaniach dla administratorów i zarządców budynków mieszkalnych wzięło udział ponad 300 osób. Są sygnały, że potrzebne są kolejne takie wydarzenia. Widzimy ogromne zainteresowanie kwestiami montażu czujek dymu i gazu w budynkach mieszkalnych. Szkoda, że przyczyny tego zainteresowania musiały być tak dramatyczne" – powiedział Wiśniewski.

Bryg. Lucyna Rudzińska z zespołu prasowego wielkopolskiej straży pożarnej podkreśliła, że podobne spotkania organizowane są także w regionie. Przyznała, że były one przygotowywane także wcześniej, ograniczone zostały w czasie pandemii. Zdarzenie na ul. Kraszewskiego w Poznaniu zdecydowanie wzmogło jednak zainteresowanie informacjami o bezpieczeństwie w budynkach mieszkalnych.

„Podczas spotkań przekazujemy szerokie informacje z zakresu bezpieczeństwa pożarowego, uczulamy na potrzebę instalowania czujek. To urządzenie jest bardzo istotne dla bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców budynku. Ponadto przypominamy, jak ważne jest utrzymanie porządku na strychach, w piwnicach, ciągach komunikacyjnych. One muszą być bezpieczne, dostosowane do pełnej i prawidłowej ewakuacji. W przypadku wystąpienia zagrożenia dbamy także o bezpieczeństwo naszych ratowników” – powiedziała PAP Rudzińska.

Jak dodała spotkania są i będą organizowane w całym województwie. Zachęciła zainteresowane nimi osoby o kontakt z najbliższą jednostką Państwowej Straży Pożarnej. „Zarządcy i administratorzy obiektów mieszkalnych mogą sami wskazać nam te obszary tematyczne, które ich szczególnie interesują. Nasi eksperci przygotują stosowne informacje” – zapewniła Rudzińska.

Z inicjatywy Wydziału Przeciwdziałania Zagrożeniom Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu został stworzony plakat, zawierający informacje dotyczące ograniczeń składowania materiałów niebezpiecznych w piwnicach. Bryg. Lucyna Rudzińska powiedziała, że wielu zarządców i administratorów budynków mieszkalnych drukuje je i zawiesza na drzwiach piwnic.

Ulotka przypomina, że w tych miejscach nie wolno trzymać farb, lakierów, cieczy palnych, materiałów pirotechnicznych, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych materiałów, które mogą wywołać pożar. (PAP)

rpo/ agz/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
-0.1°C
wschód słońca: 07:49
zachód słońca: 16:15
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2025-01-18 16:00
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-18 16:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-18 17:30
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-18 19:15
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany