ZKZL podpisał umowę na inwestycję przy ulicy Opolskiej

fot. nadesłane
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych podpisał umowę z Głównym Wykonawcą na budowę komunalnego osiedla mieszkalnego przy ulicy Opolskiej. To największa inwestycja ZKZL w historii z kilkoma interesującymi rozwiązaniami.
REKLAMA
Warto zwrócić uwagę na dwa aspekty tej inwestycji o których wcześniej spółka nie informowała. Innowacyjnym rozwiązaniem będzie projekt dwóch pierwszych bloków, które będą dedykowane poznańskim seniorom. Znajdą się w nich windy oraz świetlica dla seniorów. Do świetlicy będzie można wejść zarówno z zewnątrz budynku jak i z klatki schodowej. Dzięki temu prostemu ale funkcjonalnemu zabiegowi seniorzy będą mogli skorzystać ze świetlicy nie wychodząc z bloku. Wybudowanie świetlicy ma za zadanie scalić lokalną społeczność. W tym celu będą tworzone projekty społeczne dla seniorów oraz dla całej społeczności, która zamieszka w nowych blokach.

Kolejnym ważnym aspektem dla Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych była koncepcja mieszkań dla osób z niepełnosprawnościami. W pierwszym etapie aż 38 mieszkań będzie przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami a kolejne 40 będzie można dostosować do potrzeb takich osób. To blisko 30% całości mieszkań budowanych w pierwszym etapie. Spółka wyszła naprzeciw potrzebom mieszkańców Poznania w tej kwestii i mocno rozszerzyła swoje plany w tym zakresie.

Dla przypomnienia pierwszy etap inwestycji przy ulicy Opolskiej obejmie 5 budynków w których łącznie będzie mogło zamieszkać 287 rodzin. Zaprojektowane zostały dwa budynki pięciokondygnacyjne, dwa budynki czterokondygnacyjne i jeden budynek trzykondygnacyjny. W każdym bloku do dyspozycji mieszkańców zostaną oddane mieszkania jedno, dwu i trzypokojowe o metrażu od 31 do 66 metrów kwadratowych.

Projektując nowe osiedle przy ulicy Opolskiej ZKZL nie zapomniał o zagospodarowaniu terenu wokół budynków. Wokół bloków pojawią się drogi wewnętrzne, miejsca postojowe dla mieszkańców, chodniki, niezbędne oświetlenie oraz plac zabaw dla najmłodszych.

W ubiegłym tygodniu Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych otrzymał dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego na rekordową kwotę 22 milionów złotych. Spółka poszła za ciosem, a kolejnym krokiem było podpisanie umowy z Głównym Wykonawcą, firmą Agrobex. ZKZL przekazał już plac budowy a prace rozpoczęły się w tym tygodniu. Prace przy ulicy Opolskiej już się rozpoczęły i potrwają do 2022 roku. Łączna kwota inwestycji wyniesie ok. 62 miliony złotych. Docelowo przy ulicy Opolskiej ma powstać ponad 1100 mieszkań komunalnych.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
wielkopolskie
88839
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2021-03-19 17:30
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-26 19:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-04-11 17:00
miejsce
Aula UAM, Poznań, ul. Wieniawskiego 1
wstęp biletowany
kiedy
2021-04-24 16:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany