15 listopad 2023

Malarz z rodziny szlacheckiej

zdjęcie: Malarz z rodziny szlacheckiej / Fot. Maria Magdalena/Wikimedia Commons
Fot. Maria Magdalena/Wikimedia Commons
Aleksander Rycerski (ur. 15 listopada 1825 w Sperandzie, zm. 30 listopada 1866 w Paryżu)
REKLAMA
Aleksander Rycerski – polski malarz i konserwator obrazów.

Z życiorysu

Pochodził z arystokratycznej rodziny. W roku 1844, jego ojciec, Jan Kazimierz, zajmował stanowisko urzędnika. Matka, Julianna z Zawadzkich, również była częścią tej rodziny.

Po ukończeniu gimnazjum w Radomiu, Rycerski dołączył do Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie w 1844 r., gdzie studiował do 1848 r. Jego nauczycielami byli Ksawery Kaniewski i Rafał Hadziewicz, a współuczniowie to m.in. Wojciech Gerson, Ignacy Gierdziejewski i Franciszek Kostrzewski. Po uzyskaniu dyplomu, osiedlił się w Warszawie w 1849 r. W tym samym roku, mecenas sztuki Tomasz Zieliński zaprosił Rycerskiego, Gersona i Marcina Olszańskiego do Kielc. Podczas pobytu u Zielińskiego, Aleksander Rycerski kopiował i renowował obrazy z kolekcji. Pozostawił także szkice.

Jego prace obejmowały głównie tematykę religijną, portrety oraz sceny rodzajowe przedstawiające różne typy ludzkie. Ponadto, zajmował się pracami konserwatorskimi, głównie w kościołach.

W 1858 r. Rycerski był jednym z głównych inicjatorów powstania Towarzystwa Sztuk Pięknych, a po jego utworzeniu został jego członkiem rzeczywistym. Brał udział w kilku wystawach krajowych.

W czasie Powstania Styczniowego, wziął udział, a po jego upadku wyemigrował do Francji, osiedlając się w Paryżu. Tam malował obrazy pod wpływem Delaroche'a, z których jedno, "Rozpustny Rzymianin", zostało wystawione na Salonie Paryskim.

Aleksander Rycerski zmarł w Paryżu i został pochowany na Montmartrze. Później jego szczątki przeniesiono na cmentarz Les Champeaux w Montmorency.

Twórczość

Tworzył głównie obrazy o tematyce sakralnej, jak i portrety. Był także konserwatorem zasłużonym dla wielu świątyń.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Poznań
14.5°C
wschód słońca: 04:29
zachód słońca: 21:16
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2024-06-14 18:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 18:30
miejsce
Luboński Ośrodek Sportu i...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 21:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 22:00
miejsce
Silent na Wolności, Poznań, plac...
wstęp biletowany