reklama
4 grudzień 2024

Tablica informacyjna w pobliżu miejsca straceń Żydów z Tykocina

zdjęcie: Tablica informacyjna w pobliżu miejsca straceń Żydów z Tykocina / v49387246
v49387246
W pobliżu miejsca straceń tykocińskich Żydów w Lesie Łopuchowskim stanęła tablica z informacjami w trzech językach o tragicznych wydarzeniach sprzed ponad 83 lat. W lesie są zbiorowe mogiły ok. 2,5 tys. osób, zamordowanych tam przez Niemców w sierpniu 1941 roku.
REKLAMA

Tablica stanęła przy leśnym parkingu, z którego prowadzi droga do miejsca straceń i zbiorowych mogił w Lesie Łopuchowskim. Powstała z inicjatywy gminy Tykocin (Podlaskie), we współpracy z Lasami Państwowymi, IPN i pełnomocnikiem wojewody podlaskiego ds. mniejszości narodowych i etnicznych.

Gmina zareagowała na sygnały od mieszkańców, turystów i innych osób zainteresowanych historią. "Zgłaszano nam, że nie ma informacji, co tam się zadziało, kto zginął, stąd taka inicjatywa" - powiedziała w środę PAP sekretarz Urzędu Miejskiego w Tykocinie Urszula Gołębiewska.

Na tablicy, której treść była uzgadniana z IPN, opisano w trzech językach - po polsku, angielsku i hebrajsku - historię zagłady społeczności żydowskiej w Tykocinie.

Gmina żydowska istniała tam od 1522 r. W XVII i XVIII wieku była jednym z najważniejszych skupisk Żydów na Podlasiu. Przed II wojną światową społeczność żydowska Tykocina liczyła ok. 2 tys. osób, co stanowiło wówczas około połowy ludności miasteczka. Gmina przestała istnieć po tragedii w Lesie Łopuchowskim.

24 sierpnia 1941 r. Niemcy wydali zarządzenie, by Żydzi z Tykocina następnego dnia rano zebrali się na rynku. Całą noc starszyzna gminy się naradzała. Doszła do wniosku, że trzeba jednak poddać się zarządzeniu.

Rano 25 sierpnia do Tykocina przyjechało specjalne komando niemieckie. Rynek został otoczony, a hitlerowcy przeprowadzili selekcję zebranych tam osób. Kobiety i dzieci zostały od razu wywiezione ciężarówkami w kierunku wsi Łopuchowo, a mężczyzn ustawiono w kolumnę i popędzono piechotą do miejscowości Zawady. Dopiero tam zostali załadowani na ciężarówki i wywiezieni do lasu.

Według relacji nielicznych osób, którym udało się przeżyć, od serii z karabinów maszynowych pierwszego dnia zginęło 1,7 tys. Żydów, część wrzucono do dołów żywcem. Następnego dnia Niemcy przeprowadzili rewizje w domach Żydów w Tykocinie. Zamordowano - w taki sam sposób jak pierwszego dnia - ok. 700 osób. Do kopania dołów i ich zasypywania zmuszona została okoliczna ludność.

Nazwiska pomordowanych są odnotowane w specjalnej książce. Jest tam lista członków 503 rodzin. Od śmierci, uciekając wcześniej z miasteczka, uratowało się ok. 150 osób, wojnę przeżyło 21.

Na placu przy wielkiej synagodze w Tykocinie jest pamiątkowa tablica z nazwiskami pomordowanych, która została odsłonięta w 2021 roku, w 80. rocznicę tych tragicznych wydarzeń.(PAP)

rof/ miś/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
2.6°C
wschód słońca: 07:51
zachód słońca: 16:12
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2025-01-16 18:00
miejsce
Scena Wspólna, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-16 20:00
miejsce
Scena Wspólna, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-17 17:15
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-17 18:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany