Domykamy kompleksową opiekę nad dziećmi dotkniętymi rdzeniowym zanikiem mięśni
"Dzisiaj domykamy pewnego rodzaju kompleksową konstrukcję, polegającą na zaoferowaniu opieki na każdym etapie dzieciom dotkniętym rdzeniowym zanikiem mięśni" - stwierdził Niedzielski na konferencji w Poznaniu.
Przypomniał, że pierwszym i najważniejszym elementem było badanie przesiewowe. "Każdy noworodek w Polsce ma wykonywany cały panel badań genetycznych, w tym w kierunku SMA. Do tej pory wykonano w kierunku SMA ponad poł miliona badań" - poinformował.
"To badanie ma szczególne znaczenie, bo pozwala wychwycić chorobę jeszcze na etapie przedobjawowym. (...) Ale oczywiście to badanie bez odpowiedniej terapii byłoby tylko sprawdzeniem i zidentyfikowaniem ryzyka, a nie zaoferowaniem kompleksowej opieki. Od 2019 roku wprowadzono terapię leczenia jednym z leków Nusinersenem" - zauważył szef MZ. Dodał, że skorzystało z niej blisko 1000 osób.
Rok temu wprowadzono kolejną terapię - lekiem Zolgensma, uznawanym za najdroższy lek na świecie. Z tej terapii skorzystało do tej pory 16 dzieci - wskazał Niedzielski.
Jak dodał, obecnie "każdy noworodek, który zostanie wychwycony w badaniu przesiewowym, któremu zostanie zaproponowana ta terapia, jest zabezpieczony i ma szanse na (...) normalne funkcjonowanie w społeczeństwie". (PAP)
Autorzy: Agata Zbieg, Szymon Kiepel
agz/ szk/ mhr/