kategoria: Dziecko
30 czerwiec 2024

Od lipca 7 nowych placówek zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży w regionie

zdjęcie: Od lipca 7 nowych placówek zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży w regionie / v7421128
v7421128
Od lipca na terenie Wielkopolski zacznie działać sześć nowych poradni psychologiczno-terapeutycznych oraz jedno centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży - poinformował regionalny oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. W całym województwie liczba poradni wzrośnie do 53.
REKLAMA

Wielkopolski oddział NFZ podał, że nowe poradnie znajdują się w powiatach: rawickim, tureckim, krotoszyńskim i poznańskim. Z kolei nowe centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży będzie działać w Kaliszu.

Od lipca w całym regionie łącznie działać będą: 53 poradnie psychologiczno-terapeutyczne oraz siedem centrów zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży prowadzących poradnie i oddziały dzienne.

Zwiększenie liczby poradni to efekt rozstrzygnięcia przez wielkopolski NFZ kolejnych konkursów na prowadzenie tego typu placówek.

"Poradnie i zespoły psychologiczno-terapeutyczne to miejsca, gdzie mali i młodzi pacjenci oraz ich rodziny mogą korzystać z pomocy psychologa, terapeuty i psychoterapeuty. Placówki te stanowią pierwszy poziom zabezpieczenia w modelu opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Pacjenci mają otrzymać w nich pomoc jak najbliżej miejsca zamieszkania. W poradniach tych mogą korzystać m.in. z terapii indywidualnej, grupowej, a także rodzinnej" - opisano w komunikacie NFZ.

Centra zdrowia psychicznego stanowią z kolei drugi poziom zabezpieczenia. Placówki tego typu udzielają pomocy w poradni zdrowia psychicznego, a także w oddziale dziennym. Wielkopolski NFZ podał, że w regionie na drugim poziomie zabezpieczania działa także 15 samodzielnych poradni, które nie mają oddziału dziennego.

Według obecnego modelu opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży młodzi pacjenci, jeśli pozwala na to ich stan, powinni najpierw trafiać do poradni psychologiczno-terapeutycznych. Jeśli pomoc na pierwszym poziomie okaże się niewystarczająca, pacjenci są kierowani do poradni psychiatrycznej lub oddziału dziennego w centrach zdrowia psychicznego. Trzeci poziom zabezpieczenia stanowią oddziały szpitalne.(PAP)

szk/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
22.4°C
wschód słońca: 04:56
zachód słońca: 21:01
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2024-08-04 18:45
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-04 20:45
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-08 20:00
miejsce
BaRock Club, Poznań, ul. Wielka 9
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-10 16:00
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany