Ponad 570 dzieci urodzonych dzięki miejskiemu programowi in vitro
Program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Poznania rozpoczął się w sierpniu 2017 r.
„Byliśmy jednym z pierwszych samorządów w Polsce, które rozpoczęły prace nad dofinansowaniem do in vitro. Zrobiliśmy to od razu po tym, gdy rząd wycofał jego refundację, odbierając tym samym szansę na posiadanie dziecka wielu rodzinom. Po niemal ośmiu latach nikt nie może mieć wątpliwości, że była to dobra decyzja. Najlepiej wiedzą o tym rodzice maluchów urodzonych dzięki miejskiemu programowi” – powiedział prezydent miasta Jacek Jaśkowiak.
Do programu zgłosiło się ponad 1,4 tys. par spełniających warunki kwalifikacji. Lekarze przeprowadzili ponad 1,7 tys. pełnych procedur in vitro. Doprowadziły one do 755 ciąż klinicznych.
Liczba urodzonych dzieci może się zmienić. Część kobiet, które zaszły w ciążę dzięki programowi miejskiemu, czeka na poród. Program w całości finansowany był z budżetu Poznania, a jego szacowany całkowity koszt wynosił ponad 8,7 mln zł.
Urząd miasta przypomniał w czwartek, że stolica Wielkopolski była pierwszym samorządem w kraju, który opracował program zabezpieczenia płodności na przyszłość u mieszkańców Poznania chorych onkologicznie.
Z miejskiego wsparcia skorzystało 38 pacjentów. Poza procedurami medycznymi obejmował także działania informacyjne i edukacyjne. Uczestnikom udzielano również konsultacji psychologicznej wraz z oceną ryzyka i indywidualnym planem opieki. Szacowany łączny koszt obu edycji zakończonego w ubiegłym roku programu wyniósł ponad 169 tys. zł.
Także w tym przypadku wsparcie zakończyło się, gdy Sejm uchwalił możliwość dofinansowania takich zabiegów na poziomie ogólnopolskim. (PAP)
rpo/ joz/