W Wielkopolsce działa blisko 1,2 tys. młodzieżowych drużyn pożarniczych - przyciągają młodych
W całym kraju funkcjonuje 7,5 tys. MDP. Zrzeszają one ponad 100 tys. osób.
W Wielkopolsce zainaugurowano projekt "Stawiam na MDP! W drużynie siła!". Jego elementem, jest m.in. serwis internetowy integrujący dziecięce i młodzieżowe drużyny pożarnicze. Ma to być także źródło informacji o dobrych praktykach i godnych naśladowania inicjatywach poszczególnych drużyn.
Koordynator projektu dh Martin Halasz z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kwilczu, który na co dzień pełni służbę w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Poznaniu, powiedział PAP, że młodzieżowe drużyny pożarnicze funkcjonują już przy większości z ponad 1,8 tys. ochotniczych straży pożarnych w województwie. Wielkopolskie drużyny zrzeszają ponad 15 tys. osób.
Podkreślił, że na wsi i w miasteczkach to MDP są bardzo często jedynymi organizacjami, w których mogą działać "młodzi ludzie w mundurach"; często nie ma tam harcerstwa, młodzieżowych rad gmin czy innych podmiotów zrzeszających młodzież.
MDP podejmują działania m.in. o charakterze szkoleniowym, sportowym, patriotycznym, kulturalnym czy społecznym. Przy wielu jednostkach OSP, poza drużynami młodzieżowymi, tworzone są także dziecięce drużyny pożarnicze (DDP).
"Drużyny pożarnicze są idealnym miejscem do tego, by rozwijać swoje pasje i by przy okazji nauczyć się czegoś pożytecznego: jak udzielać pierwszej pomocy, w jaki sposób ugasić mały pożar, jak zapobiegać różnym zagrożeniom w domu, w szkole czy na wakacjach. Ale członkowie MDP mogą również np. rozwijać swoje talenty muzyczne, uczestnicząc w orkiestrach, czy talenty sportowe, biorąc udział w zawodach sportowo-pożarniczych" – powiedział PAP Halasz.
Członkowie MDP po kilku latach zasilają szeregi ochotniczych straży pożarnych, stają się strażakami zawodowymi, trafiają do wojska czy policji. Halasz podkreślił jednak, że oferta MDP jest zdecydowanie szersza i kierowana jest także do chłopców i dziewcząt niewiążących swojej przyszłości z zawodami mundurowymi.
"Rosnąca liczba drużyn pożarniczych i uczestników tych drużyn to dowód na to, że jest to oferta atrakcyjna, ciekawa. Warty podkreślenia jest fakt, że OSP mają środki na prowadzenie takich drużyn, na umundurowanie ich członków, także na potrzebny sprzęt, za sprawą dotacji, o których przyznaniu decydują komendanci Państwowej Straży Pożarnej" – powiedział.
Halasz przyznał, że młodzieżowe drużyny pożarnicze w coraz większym stopniu gromadzą dziewczęta. "Pod względem sprawności dziewczęta często dorównują chłopcom, czasem nawet są od nich lepsze. Również i w przypadku dziewczyn drużyny pożarnicze są pewną możliwością, z której można skorzystać przygotowując się do służby w OSP i w PSP" – powiedział.
Lepszej integracji drużyn w Wielkopolsce służy uruchomiona w ostatnim czasie strona internetowa stawiamnamdp.pl. Halasz wyjaśnił, że jest to narzędzie służące młodzieży i opiekunom MDP do wymiany informacji i dobrych praktyk.
"Młodzieżowe drużyny pożarnicze są zorganizowane przy OSP. Każda z drużyn funkcjonuje autonomicznie, a opiekunowie tych drużyn mogą tworzyć komisje ds. dzieci, młodzieży i sportu na szczeblu gminnym, powiatowym, wojewódzkim i krajowym, w ramach struktury Związku OSP RP. Dotąd brakowało komunikacji między drużynami i opiekunami w Wielkopolsce, integracji drużyn, wymiany doświadczeń. Ta strona ma być narzędziem dla każdego, kto szuka inspiracji do działania – dla opiekunów drużyn i członków MDP i DDP z Wielkopolski, ale nie tylko” - powiedział.
W serwisie zamieszczane będą też materiały szkoleniowe, które przydadzą się podczas szkoleń dla młodzieży i jej opiekunów. Mogą one posłużyć do formowania kolejnych drużyn przy jednostkach OSP. Jesienią planowana jest organizacja I Wielkopolskiego Kongresu Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.(PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ jann/