Rośnie zainteresowanie studiami na wielu uczelniach w ramach programu PoMost
PoMost to program wymiennego kształcenia studentów pomiędzy partnerskimi uczelniami Poznania. Jak podkreśliła rzeczniczka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) Małgorzata Rybczyńska, jest to pierwszy tego typu projekt w skali kraju.
„Zasada jest prosta: student jednej uczelni znajduje ciekawy przedmiot na innej uczelni. Składa więc wniosek, a dziekani po obu stronach podejmują decyzję. Jeżeli jest ona pozytywna, student realizuje ten przedmiot i musi go zaliczyć. Chodzi na wykłady i ćwiczenia, musi zaliczać kolokwia i egzamin w sesji. Wszystko odbywa się bezpłatnie” – powiedziała rzeczniczka UAM.
Program ruszył w semestrze letnim w 2024 roku. „W pierwszej edycji z UAM skorzystało 10 osób, w drugiej już 25. Rośnie także liczba chętnych z innych uczelni. Do UAM w pierwszej edycji trafiło 7 osób z innych uczelni, a w drugiej już 18” – podała rzeczniczka.
Program realizują wspólnie: Akademia Muzyczna im I. J. Paderewskiego, Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Artystyczny im. M. Abakanowicz, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.
Małgorzata Rybczyńska poinformowała, że wśród uczestników programu została przeprowadzona ankieta ewaluacyjna.
„Wśród najważniejszych zalet programu wymieniali możliwość poszerzania horyzontów, rozwoju zainteresowań, poznania innej uczelni, a także uzupełnienie programu studiów i nawiązanie kontaktów naukowych. Wskazali też to, co w kolejnych edycjach chcieliby ulepszyć, np. możliwość zmiany wybranego przedmiotu, problemy z pokrywającymi się planami zajęć na obu uczelniach czy kwestie wpisów w system USOS (Uniwersytecki System Obsługi Studiów)” - powiedziała.
W programie mogą wziąć udział studenci I i II stopnia studiów, studiów magisterskich, a także cudzoziemcy. Według autorów programu daje on studentom dużo większe możliwości rozwoju, ale także pokazuje wyjątkową współpracę i integrację poznańskich uczelni.(PAP)
rpo/ bar/