Rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
Nabór do szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2024/2025 miasto prowadzi wspólnie z powiatem poznańskim. Oznacza to, że kandydat zainteresowany szkołami z Poznania i z powiatu wskazuje je na jednym wniosku.
W tegorocznej rekrutacji miasto zaplanowało uruchomienie 216 oddziałów. Łącznie na absolwentów podstawówek w stolicy Wielkopolski czekają 6964 miejsca. Do tego dochodzi 1117 miejsc w szkołach powiatowych.
Poznański magistrat poinformował, że młodzież może wybrać maksymalnie trzy placówki z Poznania i trzy z powiatu, które odpowiadają ich zainteresowaniom (szkoła pierwszego wyboru to ta, na której zależy uczniowi najbardziej). Nie ma ograniczeń w przypadku liczby oddziałów. Absolwent szkoły podstawowej może zdecydować się na kontynuowanie nauki w czteroletnim liceum ogólnokształcącym, pięcioletnim technikum lub w trzyletniej branżowej szkole I stopnia.
Rekrutacja, podobnie jak w poprzednich latach, jest prowadzona za pośrednictwem elektronicznego systemu Nabór. Za pomocą tej strony można wypełnić i złożyć wniosek. Są tam też wszystkie niezbędne informacje.
Harmonogram rekrutacji został określony przez wielkopolskiego kuratora oświaty. Nabór rozpoczął się w poniedziałek 20 maja.
"Uczniowie ubiegający się o przyjęcie do szkół lub klas dwujęzycznych i sportowych, a także oddziałów międzynarodowych, wstępnych czy przygotowania wojskowego muszą złożyć dokumenty do 29 maja (do godz. 15.00). Te osoby pamiętać muszą także o sprawdzianach predyspozycji, które będą odbywać się od 3 do 14 czerwca – szczegółowe terminy określają dyrektorzy placówek (muszą one zostać podane do 17 maja). W tegorocznej rekrutacji ustalony został jeden wspólny termin sprawdzianu kompetencji z języka angielskiego. Jego wynik brany będzie pod uwagę we wszystkich szkołach" – wskazał magistrat.
Pozostali uczniowie czas na złożenie dokumentów mają do 14 czerwca (do godz. 15.00). W terminie od 21 czerwca do 5 lipca (do godz. 15.00) młodzież musi dostarczyć do placówki pierwszego wyboru świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty. To także ostatni moment na ewentualną zmianę decyzji w sprawie wyboru szkoły.
Urząd Miasta Poznania podał, że listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 11 lipca (o godz. 12.00). Wolę przyjęcia należy potwierdzić do 17 lipca (do godz. 15.00). Wówczas do placówki, do której dostał się uczeń, trzeba dostarczyć oryginały dokumentów (w przypadku szkół branżowych niezbędne są również orzeczenia lekarskie). Lista kandydatów przyjętych i nieprzyjętych zostanie ogłoszona 18 lipca (o godz. 12.00). Dzień później rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca.
Magistrat przypomniał, że o tym, czy uczeń dostanie się do wybranej szkoły, zdecyduje wynik uzyskany w procesie rekrutacji. Pod uwagę brane będą: wynik egzaminu ósmoklasisty, oceny na świadectwie – z języka polskiego, matematyki i z dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych (ustalonych przez dyrektora szkoły w postępowaniu do danego oddziału), świadectwo z wyróżnieniem, szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie. Do zdobycia jest maksymalnie 200 punktów.
Laureaci i finaliści ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim (wymienionych w zarządzeniu wielkopolskiego kuratora oświaty) przyjmowani są do wybranych szkół z pominięciem pozostałych kryteriów. (PAP)
Autor: Anna Jowsa
ajw/ joz/