reklama
13 listopad 2024

W Barczewku wydrukowano w technologii 3D zbiornik na wodę pitną

zdjęcie: W Barczewku wydrukowano w technologii 3D zbiornik na wodę pitną / fot. PAP
fot. PAP
Podczas modernizacji stacji ujęcia wody pitnej we wsi Barczewko pod Olsztynem wydrukowano w technologii 3D betonowy płaszcz na zbiornik na wodę pitną. Według inwestora druk trwał szybciej, niż budowa w tradycyjnej technologii.
REKLAMA

Jacek Kasprzak prezes zarządu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Barczewie powiedział PAP, że przystępując do planów przebudowy stacji wodociągowej w Barczewku nie myślał o stosowaniu technologii druku 3D. "Przebudowa odbywała się w systemie +zaprojektuj i wybuduj+ i taki pomysł przedstawiła mi firma, która wygrała przetarg. A że z tą firmą dobrze mi się współpracowało, potraktowałem ich propozycję serio. Zastanawiałem się jeden dzień" - powiedział PAP Kasprzak.

Według Kasprzaka i przedstawiciela firm, które wykonały wydruk, jest to pierwsza tego typu konstrukcja w Polsce.

Zbiornik ma 7,5 metra średnicy i jest wysoki na 7 metrów. Jego wydruk trwał niespełna 3 tygodnie. Firma realizująca druk podała, że było to "38 godzin aktywnego druku".

Jak powiedział PAP Kasprzak betonowa konstrukcja jest płaszczem - w jej wnętrzu będą umieszczone membrany spożywcze. Tradycyjnie tego typu zbiorniki wykonuje się przeważnie ze stali. Gdy do wnętrza wydrukowanej konstrukcji zostaną zamocowane membrany, które będą się stykały z wodą pitną, do płaszcza będzie dodrukowany daszek-pokrywka.

"Ponieważ do druku 3D nie można było zastosować tradycyjnego zbrojenia z drutów, to w wydrukowanym betonowym płaszczu jest tzw. zbrojenie rozproszone (podczas druku wstawiane były elementy zbrojeniowe).

Firma, która wydrukowała zbiornik, poinformowała PAP w przesłanym komunikacie, że dzięki drukowi 3D zaoszczędzono 25 proc. materiałów i skrócono czas inwestycji. "Zastosowana metoda pozwala na zmniejszenie grubości ścianek wraz z wysokością zbiornika, co jest niemożliwe do osiągnięcia tradycyjnymi technikami budowlanymi" - dodano w komunikacie. Podkreślono także, że przy druku 3D powstaje mniej odpadów, niż przy tradycyjnej budowie.

Stacja wodociągowa w Barczewku przez wiele lat dostarczała wodę tylko do tej wsi. Dzięki trwającej modernizacji zostanie wpięta w system wodociągowy gminy Barczewo - już przebudowano sieci wodociągowe. Przebudowa samego ujęcia wody potrwa do maja przyszłego roku. Cała inwestycja wynosi 3,8 mln zł netto i w całości jest dofinansowana ze środków Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-20. "Skoro wykorzystujemy unijne pieniądze, chcemy też unowocześniać nasze rozwiązania" - przyznał PAP prezes Kasprzak.

Prezes Kasprzak zapewnił PAP, że zarządzane przez niego przedsiębiorstwo jest otwarte na nowości. "Wkrótce będzie można sięgnąć po pieniądze z KPO, już o tym myślimy" - zaznaczył. (PAP)

jwo/ malk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
-0.4°C
wschód słońca: 07:49
zachód słońca: 16:15
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2025-01-19 15:30
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 15:30
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 17:00
miejsce
Scena Wspólna, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 18:00
miejsce
Aula UAM, Poznań, ul. Wieniawskiego 1
wstęp biletowany