W Poznaniu powstało Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie piekarstwa
Branżowe Centrum Umiejętności powstało przy Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego im. J. J. Śniadeckich, które od ponad 70 lat kształci przyszłych rzemieślników związanych z branżą spożywczą, w tym piekarzy. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Poznania od 31 grudnia 2024 roku centrum zyskało statut i oficjalnie zostało włączone do ZSPS.
Nowy budynek jest już w pełni gotowy, wnętrze ma odpowiednie wyposażenie, zagospodarowany został także teren przed placówką. Prace budowlane trwały niespełna dziewięć miesięcy; roboty w terenie rozpoczęły się w lutym ub. roku, a z końcem października uzyskano pozwolenie na użytkowanie. Następnie trwało wyposażanie budynku w niezbędny sprzęt i meble.
Poznański magistrat podkreślił, że Centrum jest m.in. odpowiedzią na braki wykwalifikowanej kadry w branży piekarskiej, zarówno w produkcji jak i sprzedaży chleba oraz pozostałych wyrobów w kontekście rosnącego zapotrzebowania na zdrową żywność. W nowej placówce będzie działać pracownia, która umożliwi kształcenie w zawodzie piekarza. W Centrum mają odbywać się szkolenia prowadzone przez rzemieślników oraz wykwalifikowanych w tym zakresie nauczycieli. Uczniowie zaczną z korzystać z Centrum od lutego, czyli po feriach zimowych.
„Lokalizacja centrum nie jest przypadkowa, zostało połączone z gmachem szkoły, która kształci w zawodach związanych z przemysłem spożywczym. Dobudowana część to trzy bryły o różnej wysokości. W pierwszej, parterowej, mieści się właśnie pracownia piekarnicza wraz z pomieszczeniami magazynowymi i technicznymi. Część dwukondygnacyjna to głównie pokoje administracyjne, węzeł sanitarny i sale szkoleniowe. Najwyższa, trzykondygnacyjna bryła pełni funkcję łącznika z wszystkimi piętrami istniejącej szkoły. Przy budowie uwzględniono również potrzeby osób z niepełnosprawnościami, dlatego m.in. wejście główne zostało wyposażone w podjazd. Powierzchnia całkowita powstałego centrum to ok. 750 m kw.” – podał magistrat.
W trakcie budowy Centrum zastosowano szereg rozwiązań ekologicznych. Na dachu zamontowane zostały panele fotowoltaiczne, a o odpowiednią temperaturę w środku dba pompa ciepła, przy czym ściany i okna zostały zaprojektowane z uwzględnieniem wysokich standardów izolacyjności cieplnej. Na terenie placówki powstał też zbiornik retencyjny składający się z pięciu części, którego zadaniem jest gromadzenie deszczówki i wód roztopowych. Woda wykorzystywana będzie do podlewania okolicznej roślinności.
Dopełnieniem zmian było zagospodarowanie terenu wokół nowego budynku. W ramach zadania powstała nowa droga dojazdowa od ul. Warzywnej. Przy placówce pojawiły się także elementy małej architektury i miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami.
„Inwestycja to nie tylko budynek, ale także jego wyposażenie. Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta, które było dysponentem inwestycji, zakupiło do Branżowego Centrum Umiejętności specjalistyczne wyposażenie pracowni piekarstwa, meble oraz sprzęt komputerowy w łącznej kwocie ponad 1 mln zł. Z tych środków kupiono między innymi profesjonalne: piece piekarskie, komorę fermentacyjną, dzielarkę kęsów ciasta, ubijarkę planetarną, miesiarkę, krajalnice do chleba czy kilkanaście robotów kitchen aid” – wskazał magistrat.
Projekt "Utworzenie i funkcjonowanie Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie piekarstwa" jest współfinansowany z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. (PAP)
ajw/ lm/