reklama
kategoria: Ekologia
4 grudzień 2024

Będą trzy nowe rezerwaty przyrody

zdjęcie: Będą trzy nowe rezerwaty przyrody / v40988083
v40988083
Trzy nowe rezerwaty przyrody - „Las Ochoża”, „Kurhany-Namule” i „Sosnowiec” – powstały w woj. lubelskim. Ich ustanowienie ma na celu ochronę m.in. siedlisk bagiennych, miejsc bytowania rzadkich gatunków chrząszczy, czy średniowiecznego cmentarzyska kurhanowego.
REKLAMA

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Lublinie Beata Sielewicz powiedziała w środę PAP, że rezerwaty powstały w ramach inicjatywy „100 rezerwatów przyrody na 100-lecie Lasów Państwowych”. Na terenie woj. lubelskiego zgłoszono 12 propozycji utworzenia rezerwatów, w trzech przypadkach nowe rezerwaty przyrody zostały właśnie ustanowione.

„W stosunku do pozostałych propozycji nadal trwają prace, musimy to zweryfikować w terenie, udokumentować. Mam nadzieję, że efektem tych prac będzie ustanowienie w przyszłym roku kolejnych rezerwatów przyrody” – dodała Sielewicz.

Zarządzanie o ustanowieniu rezerwatów przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Lublinie zostały w środę opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego. Wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Rezerwat przyrody „Las Ochoża” im. Marka Kellera, położony w powiecie włodawskim, ma obszar o powierzchni blisko 193 ha. W rezerwacie tym szczególnie cenne są siedliska bagienne i torfowiskowe z dominującą olszą czarną. Stanowi ona kluczowy gatunek w tym ekosystemie, a jej obecność świadczy o specyficznych warunkach wilgotnościowych tego terenu, gdzie występuje zjawisko magazynowania wody.

Korzenie olszy czarnej pomagają tu m.in. w tworzeniu odpowiedniej struktury gleby, sprzyjającej gromadzeniu wody, a liście i gałęzie tworzą specyficzną osłonę, dzięki której ograniczony jest proces parowania. Retencja wody w tym ekosystemie pomaga w łagodzeniu ekstremalnych zjawisk klimatycznych, przyczynia się do stabilizacji lokalnego mikroklimatu.

Na terenie rezerwatu występuje też wiele gatunków roślin i zwierząt, w tym rzadkich i zagrożonych. W centrum rezerwatu znajduje się udokumentowane stanowisko archeologiczne z wczesnośredniowiecznym grodziskiem.

Rezerwat „Kurhany-Namule”, położony na terenie powiatu Krasnystaw, zajmuje obszar 1,5 ha. Obejmuje fragment lasu z cmentarzyskiem kurhanowym z okresu wczesnego średniowiecza (VII - X w.). Tworzy je pięćdziesiąt kopców ziemnych o okrągłym lub owalnym obrysie, usytuowanych na wyniesieniu w sposób uporządkowany na osi wschód-zachód. Przeprowadzone tu archeologiczne badania wykopaliskowe trzech kopców potwierdziły, że to rodzaj nagrobków - pod nasypami kurhanów odkryto przepalone fragmenty kości ludzkich. Cmentarzysko odkryte w 1981 r. wpisane jest do rejestru zabytków.

„Ten rezerwat to dość specyficzne miejsce. Kurhany są porośnięte lasem, są widoczne w krajobrazie lasu i tworzą razem bardzo interesujący obiekt, który posiada walory przyrodnicze i ma niezwykle ciekawą historię” - zaznaczyła Sielewicz.

Ponad 70 ha powierzchni ma rezerwat „Sosnowiec”, w powiecie łęczyńskim, usytuowany na obszarze zalewowym rzeki Wieprz. Znajdują się tu cenne siedliska leśne z łęgami wierzbowymi, olszowymi i jesionowymi, a także liczne zastoiska wodne, pozostałości starorzecza Wieprza oraz kanały i rowy melioracyjne. Znaczne nagromadzenie tzw. martwego drewna tworzy dobre warunki do rozwoju różnych gatunków chrząszczy saproksylicznych (gatunków związanych biologicznie z umierającymi drzewami), należących do rzadkości i określanych jako gatunki reliktowe lasów pierwotnych.

W woj. lubelskim są obecnie 92 rezerwaty przyrody.

Rezerwaty przyrody ustanawiane są na obszarach zachowanych w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Obejmują ekosystemy, ostoje, siedliska roślin, zwierząt, czy grzybów. Mogą też zajmować tereny o szczególnych wartościach przyrodniczych, naukowych, kulturowych czy krajobrazowych. Dostęp do rezerwatów dla osób postronnych może być ograniczony, ale też w niektórych rezerwatach dopuszczalne jest tworzenie np. ścieżek edukacyjnych. (PAP)

ren/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
-1°C
wschód słońca: 07:49
zachód słońca: 16:15
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2025-01-19 15:30
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 15:30
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 17:00
miejsce
Scena Wspólna, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 18:00
miejsce
Aula UAM, Poznań, ul. Wieniawskiego 1
wstęp biletowany