27 wrzesień 2019

Poznań daje oddychać

fot. nadesłane
„Chodź z nami” – takie hasło przyświecało Europejskiemu Tygodniowi Zrównoważonego Transportu w Poznaniu. Bo to ważne, by chodzić wszędzie tam, gdzie to możliwe. Ale w tym chodzeniu nie chodzi wcale o odwiedzanie jak największej ilość miejsc – lecz o rezygnowanie z samochodów na rzecz własnych nóg czy alternatywnych środków transportu. To, jak szkodliwe dla środowiska są spaliny samochodowe, nie jest już dla nikogo zaskoczeniem – ale czy można zrobić coś więcej, niż tylko przestrzegać przed zanieczyszczaniem planety słowami, których nikt już nie słucha?
Koronawirus
wielkopolskie
2907
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to projekt Komisji Europejskiej, który od 2002 roku odbywa się cyklicznie w dniach  16 - 22 września. Po co? Aby uświadomić mieszkańcom dużych europejskich miast, że codzienne podróżowanie samochodem poza tym, ze jest wygodnym rozwiązaniem, ma szereg wad.


Twórcy smogu

Gazy spalinowe pochodzące z silników aut powodują zanieczyszczenie powietrza i mają ogromny wpływ na powstawanie smogu, ponieważ zawierają węglowodory i tlenki azotu – a skąd dokładnie pochodzą te zanieczyszczenia? Otóż pył samochodowy to jedynie w niewielkiej części, bo około 7%, spaliny wydobywające się z rur wydechowych. Natomiast aż 80%, to tak zwane pylenie wtórne, a więc to, co już leży na jezdni i jest powtórnie wzbijane w powietrze przez przejeżdżające samochody. Jesteśmy więc twórcami smogu i codziennie od nowa zatruwamy powietrze, którym oddychamy. Obecnie w Poznaniu zarejestrowanych jest aż 365 tysięcy aut, co daje liczbę 635 samochodów na 1000 mieszkańców – jest to średnia przekraczająca tę przyjętą dla norm w Europie.


Powietrze – dobro wspólne

Oczywiście własny samochód to teoretycznie najbardziej komfortowy wybór – możemy dojechać bezpośrednio w docelowe miejsce, jest nam ciepło, nie martwimy się o przesiadki i czas przyjazdu tramwaju. Ale to wybór także najbardziej egoistyczny – w czasie zimy, gdy jesteśmy zasypywani alarmującymi ostrzeżeniami o niebotycznych parametrach smogu, a sklepowe witryny pękają w szwach od rozmaitych wzorów i kolorów masek antysmogowych, odczuwamy na własnej skórze, jak istotna jest dbałość o środowisko. Tyle że, gdy temperatura rośnie, szybko o tym zapominamy. Tydzień Zrównoważonego Transportu przypomina, że ograniczenie ruchu samochodowego to jedno z działań, które mogłoby przyczynić się do zmniejszenia smogu. A przecież powietrze, którym oddychamy, to dobro wspólne. Polska ma jedne z najwyższych norm smogu w całej Europie – nie możemy więc uznać się za eko-bohaterów.

Szansą na poprawę stanu świadomości, a w efekcie stanu jakości powietrza, którym oddychamy, mogą być takie inicjatywy, jak właśnie Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Istotne jednak, by nie tylko miasta wspierały takie projekty - Jako Capgemini chętnie przyłączamy się do mądrych projektów na rzecz poprawy stanu świadomości społecznej – komentuje Anna Bergmann, Starsza Specjalistka CSR w Capgemini Software Solutions Center  - Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju stał się dla nas pretekstem, by zmobilizować pracowników i z ich pomocą pokazać mieszkańcom Poznania, ile satysfakcji i radości może dawać wymiana samochodu na przykład na rower.

Zorganizowaliśmy więc sztafetę rowerową Tour de Capgemini, w ramach której 50 naszych pracowników w pięciu zespołach przemierzyło około 100 kilometrów wyznaczonej trasy między naszymi biurami we Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Opolu i Krakowie. Efekt? Świetna zabawa, budowanie team spirit i - mamy nadzieję – inspiracja dla wszystkich, którzy jeszcze wahają się, czy odstawić samochód do garażu.


Komunikacyjne alternatywy

Rower czy równie zdrowe – dla nas i dla środowiska – spacerowanie, to nie jedyne opcje dla tych, którzy nie chcą być przyczyną zanieczyszczeń powietrza. W dużych polskich miastach ogromną popularność zyskują np. elektryczne hulajnogi czy samochody miejskie wynajmowane na minuty, ale także tzw. car-pooling, czyli zorganizowane przejazdy prywatnym autem kojarzące osoby jadące w tym samym kierunku, do pracy czy na uczelnię. Komunikacja miejska to również rozsądniejszy i bardziej odpowiedzialny wybór.

Szereg zalet związanych z poprawą jakości powietrza to nie jedyne argumenty, by, choć od czasu do czasu, zrezygnować z przemieszczania się samochodem. Ominą was korki, problemy z poszukiwaniem miejsca do parkowania oraz opłaty za benzynę, które są drastycznie nieopłacalne, gdy podróżujemy sami. W końcu warto wesprzeć miasto Poznań, które na rzecz poprawy jakości powietrza działa już od lat. Efektem jednej z antysmogowych kampanii „Daj oddychać – nie rób siary!” są parkingi Park&Ride, które mają zmniejszać ruch w centrum miasta. Każdy, kto posiada bilet komunikacji miejskiej, może bezpłatnie korzystać z tego parkingu. Może w ramach wyzwania zacząć chociaż od wybrania sobie jednego dnia w tygodniu, w którym wdrożymy plan dbałości o nasze wspólne dobro, jakim jest powietrze?
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
wielkopolskie
2907
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2020-09-04 17:15
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-04 20:15
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-05 20:00
miejsce
Parafia Ewangelicko-Augsburska w...
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-06 11:00
miejsce
Aula UAM, Poznań, ul. Wieniawskiego 1
wstęp biletowany