reklama
kategoria: Ekologia
18 kwiecień 2024

Ustawa wiatrakowa niedługo przejdzie na kolejny etap prac w KPRM

zdjęcie: Ustawa wiatrakowa niedługo przejdzie na kolejny etap prac w KPRM / fot. PAP
fot. PAP
Ustawa wiatrakowa niedługo przejdzie na kolejny etap prac w KPRM - zapowiedziała w czwartek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
REKLAMA

Minister klimatu i środowiska oceniła w czwartek podczas Konferencji Energetycznej EuroPower, że mamy do nadrobienia bardzo wiele w energetyce. Podkreśliła, że celem jest wykorzystanie w energii OZE przy poprawie efektywności energetycznej. Obserwowany jest rozwój nowych mocy, ale to tempo jest - jej zdaniem - niewystarczające.

"Nowa ustawa regulująca obszar energetyki wiatrowej na lądzie (tzw. ustawa wiatrakowa - PAP) jest omówiona w ministerstwie, niedługo przejdzie na kolejny etap prac na poziomie KPRM" - poinformowała Hennig-Kloska. "Mamy pełną świadomość, jak w kraju brakuje energii z wiatru. Będziemy chcieli to uzupełnić" - dodała. Podkreśliła, że OZE będą wpływać na ceny energii, które przekładają się na konkurencyjność gospodarki.

Minister dodała, że "mała ustawa o prosumentach" trafiła do wykazu prac rządowych. "Tam są też przepisy zachęcające przemysł energochłonny do transformacji" - wskazała.

Przypomniała, że celem transformacji jest, by Polska miała 50 GW energii w OZE. "Musimy zwiększyć efektywność w obszarze energetyki prosumenckiej. Na tym etapie chcemy ocenić, co możemy przyśpieszyć. Będziemy szukać nowych rozwiązań w nowych technologiach pozyskiwania elastyczności w sieci, bo to zaważy na tym, jak szybko ruszymy" - stwierdziła.

Na początku kwietnia br. wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka informował, że rząd zajmie się ustawą wiatrakową na początku czerwca. Poinformował również, że w maju do parlamentu trafi projekt ustawy zawierający korzystniejsze rozwiązania dla prosumentów.

Szefowa MKiŚ zapowiadała pod koniec marca, że na początku kwietnia do uzgodnień międzyresortowych powinien trafić projekt ustawy wiatrakowej. „Będziemy utrzymywać odległość 500 metrów, chcemy zrobić przestrzeń do rozwoju wiatru na lądzie, tego źródła energii bardzo nam brakuje w bilansie energetycznym” – wskazała.

Prace nad korzystniejszym rozliczaniem prosumentów Hennig-Kloska zapowiedziała w rozmowie z PAP w połowie lutego. Jak mówiła, w departamencie OZE trwają prace nad tym, co możemy zrobić, by poprawić sytuację prosumentów w rozliczeniach. "Docelowo ma to poprawić opłacalność prosumenckich instalacji. Zmieniło się prawodawstwo unijne i na pewno powrót do starych zasad (net meteringu - PAP) nie jest możliwy" - dodała.

Od 1 kwietnia 2022 roku obowiązuje w Polsce nowy system rozliczania prosumentów (net billing). Zastąpił on system oparty na tzw. opustach (net metering).(PAP)

autor: Anna Bytniewska

ab/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
-2°C
wschód słońca: 07:48
zachód słońca: 16:17
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2025-01-19 15:30
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 15:30
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 17:00
miejsce
Scena Wspólna, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 18:00
miejsce
Szczęście Drink Bar, Poznań,...
wstęp biletowany