reklama
kategoria: Ekologia
25 październik 2024

Warszawa, Sopot i Rybnik wśród miast wyróżnionych w konkursie Eco-Miasto

zdjęcie: Warszawa, Sopot i Rybnik wśród miast wyróżnionych w konkursie Eco-Miasto / fot. PAP
fot. PAP
Warszawska kładka pieszo-rowerowa, projekt edukacyjny o marnowaniu żywności w Rybniku i deptak, który uspokoił ruch samochodowy w Sopocie znalazły się wśród projektów nagrodzonych w konkursie Eco-Miasto 2024 - przekazali w piątek organizatorzy. W 11. edycji przyznano łącznie 8 nagród i 10 wyróżnień.
REKLAMA

Wyjaśniono, że nagrody Eco-Miasto przyznawane są co roku w dwóch klasach: miasta powyżej 100 tys. mieszkańców i poniżej tej liczby. W tym roku nagrody przyznane zostały w pięciu kategoriach: efektywność energetyczna, zrównoważona mobilność, gospodarka obiegu zamkniętego, zielono-błękitna infrastruktura oraz gospodarka wodna.

W kategorii efektywność energetyczna nagrodzono Warszawę za "prowadzone od wielu lat kompleksowe działania na rzecz poprawy efektywności budynków" oraz Ostrów Wielkopolski za koncepcję farm fotowoltaicznych.

Kolejną nagrodę dla stolicy przyznano w kategorii zrównoważona mobilność, za projekt kładki, otwartej wiosną br. Doceniono też Sopot za największą w Polsce strefę woonerf (deptak, bądź inna wydzielona strefa, gdzie pierwszeństwo mają piesi i rowerzyści), która "uspokoił ruch samochodowy, poprawiając bezpieczeństwo pieszych".

Jury Eco-Miasta stwierdziło, że Rybnik zasłużył na nagrodę w kategorii gospodarka obiegu zamkniętego. Wyjaśniono, że chodzi o projekt "Edukacja Zero Waste -StratKIT+", którego celem jest edukacja odpowiadającą na problem marnowania żywności i nieefektywnego gospodarowania zasobami. Radzyń Podlaski nagrodzono za działania promujące kompostowanie. Dodano, że w ramach wprowadzonego programu chętni mieszkańcy otrzymali bezpłatnie termokompostowniki.

Trzecią nagroda dla Warszawy przyznano w kategorii zielono-błękitna infrastruktura, "za konsekwentne docenianie kluczowej roli naturalnych ekosystemów w budowaniu błękitno-zielonej infrastruktury miast i podejmowanie inicjatyw na rzecz ich utrzymania, poprawy stanu i odtwarzania". Jury zdecydowało o nieprzyznawaniu nagrody w klasyfikacji miasta poniżej 100 tys. mieszkańców.

Jeden zwycięzca jest też w kategorii gospodarka wodna. Wygrał tu Gdańsk, gdyż - jak wskazano - działał kompleksowo na rzecz efektywnej gospodarki wodnej. "W tym za ochronę ujęć wody i osiągniecie małych strat wody w systemie wodociągowym oraz wysoką retencję wód opadowych i roztopowych" - dodano.

Jak poinformowano, w tym roku po raz pierwszy zostały przyznane nagrody specjalne Ambasady Francji w Polsce. Ma być to wyjazd laureatów do miast we Francji połączony z wizytami studyjnymi i spotkaniami między samorządami. Otrzymały je: Gdańsk (za m.in. kompleksowe zaangażowanie miasta na rzecz zrównoważonego rozwoju) i Cieszyn (za m.in. wieloletnią współpracę miasta z Cambrai i kompleksowe podejście do rozwoju zielono-błękitnej infrastruktury).

Na Eco-Miasto składają się konkurs dla samorządów, warsztaty, publikacje o miejskich trendach i konferencja. Tegoroczna edycja koncentruje uwagę na "miejskiej rezyliencji jako zdolności miast do przetrwania, adaptacji i utrzymania kierunku rozwoju pomimo niesprzyjających zdarzeń zewnętrznych".

Program współtworzony jest przez UNEP/GRID-Warszawa (organizacja, która od 1991 r. realizuje w Polsce misję ONZ ds. środowiska) i Ambasadę Francji w Polsce. Wystartował w 2013 roku jako inicjatywa jednocząca miasta wokół prośrodowiskowych rozwiązań. (PAP)

jls/ malk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
-1.9°C
wschód słońca: 07:48
zachód słońca: 16:17
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2025-01-20 17:30
miejsce
Teatr Wielki, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-20 19:00
miejsce
Teatr Wielki, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-20 19:00
miejsce
Tama, Poznań, Niezłomnych 2
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-20 19:00
miejsce
Aula UAM, Poznań, ul. Wieniawskiego 1
wstęp biletowany