15 maj 2019

Czy maj zakończy się wielkimi przedwakacyjnymi wyprzedażami na giełdzie

Sell in May and go away to popularna w londyńskim city i za oceanem maksyma, związana z występującym na giełdzie efektem kalendarzowym, związanym z mniejszą aktywnością inwestorów w okresie wakacyjnym. Na GPW zwykle jest inaczej.
REKLAMA

Statystycznie w okresie pomiędzy majem i wrześniem indeksy notują gorsze stopy zwrotu niż w pierwszej części roku i w jego końcówce. Analizując indeksy amerykańskie na przestrzeni 50 lat rzeczywiście średnia stopa zwrotu w okresie maj-wrzesień wynosi ok. 0,5%, podczas gdy od października średnio indeksy zyskiwały ok 7% (tu mamy w międzyczasie dwa inne popularne efekty kalendarzowe – rajd świętego Mikołaja i efekt stycznia).

- W przypadku GPW efekt ten niekoniecznie się sprawdza: maj, czerwiec i wrzesień są statystycznie słabe, od początku notowań mniej niż w połowie przypadków zakończyły się na plusie, ale już lipiec i sierpień w około 60% dały inwestorom zarobić - mówi w rozmowie z MarketNews24 Maciej Leściorz, ekspert CMC Markets.

Osoby opierające swoje decyzje na tych statystykach w minionych 3 latach wiele by jednak ominęło – w 2018 roku S&P zyskał ponad 11%, rok wcześniej ponad 4, a w 2016 2,5%.

Również w tym roku nie powinno się patrzeć na nadchodzące miesiące przez pryzmat statystyk. Bardzo dobry sezon wyników w USA i dobre dane z amerykańskiej gospodarki, jak choćby publikowane na początku maja najlepsze od lat dane z amerykańskiego rynku pracy mogą pomagać rynkom w kolejnych tygodniach, o ile powrócą lepsze nastroje, które ostatnio pogorszyły obawy o eskalację konfliktu handlowego pomiędzy USA i Chinami. Na tych właśnie czynnikach powinni skupiać się inwestorzy, a krótkoterminowi spekulanci działający na przykład przez kontrakty CFD – korzystać z wynikających z tych informacji ruchów, bo na rynku dzieje się naprawdę dużo.

- Inwestorów zachęcałbym do przyglądania się bieżącej sytuacji na rynku i śledzenia publikacji makroekonomicznych, a nie patrzenia na giełdowe przysłowia- podsumowuje ekspert CMC Markets.

źródło: MarketNews24.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2020-02-21 19:00
miejsce
2progi, Poznań, aleja...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-21 19:00
miejsce
Pub Mad Max reaktywacja, Poznań,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-21 19:30
miejsce
Centrum Kongresowo Dydaktyczne...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-21 20:00
miejsce
Restauracja Sól i Pieprz,...
wstęp biletowany