kategoria: Gastronomia
6 lipiec 2024

Kolejne samorządy włączyły się do programu ograniczania marnowania żywności

zdjęcie: Kolejne samorządy włączyły się do programu ograniczania marnowania żywności / v22659334
v22659334
Dwie nowe jadłodzielnie powstaną w Mikstacie i Pobiedziskach. Łącznie na terenie Wielkopolski będzie 30 miejsc wymiany żywności w celu ograniczania jej marnowania.
REKLAMA

Jak przekazał PAP wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, kolejne dwie jadłodzielnie powstaną w ramach programu ograniczania marnotrawstwa i strat żywności w Wielkopolsce na lata 2021-2025.

Wsparcie finansowe uzyskały projekty z gmin w Mikstacie i Pobiedziskach, które otrzymały kolejno 24 tys. zł i 25 tys. zł dotacji z budżetu Województwa Wielkopolskiego. W Mikstacie punkt wymiany żywności powstanie przy ul. Chopina 1, w Pobiedziskach - przy ul. Wł. Jagiełły 41.

„Celem jest wsparcie inicjatyw mieszkańców na rzecz ograniczania strat żywności, wzajemna pomoc i walka z marnotrawstwem” - powiedział wicemarszałek.

Jadłodzielnie to punkty, gdzie mieszkańcy dzielą się żywnością, która jest zdatna do spożycia w sytuacji, gdy kupili lub ugotowali za dużo. Zostawiają jedzenie dla wszystkich innych, którzy mają na nie ochotę. Punkt wyposażony jest w chłodnię oraz regał na warzywa, owoce i opakowane produkty sypkie. Żywność można zostawiać tu przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Potrzebujący mogą korzystać z niej całkowicie bezpłatnie.

W Wielkopolsce takich miejsc jest już 30. „Trzeba wiedzieć, że rocznie w Wielkopolsce zmarnowaniu ulega około pół miliona ton jedzenia” – dodał wicemarszałek.(PAP)

bak/ bar/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
22.9°C
wschód słońca: 04:56
zachód słońca: 21:01
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2024-08-04 18:45
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-04 20:45
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-08 20:00
miejsce
BaRock Club, Poznań, ul. Wielka 9
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-10 16:00
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany