Jesienią pierwsze nabory w ramach projektu dla placówek POZ
Szczególnie promowane będą podmioty prowadzące opiekę koordynowaną i działające w miejscach, gdzie utrudniony jest dostęp do lekarza.
„Mówimy o konkursie dla wszystkich podmiotów, które prowadzą podstawową opiekę zdrowotną. Środki będzie można wydawać na systemy informatyczne, na sprzęt medyczny, na sprzęt do diagnostyki, ale także na remonty i na lifting pomieszczeń” – powiedziała minister.
Podkreśliła, że w konkursie szczególnie promowane będą POZ-y w okolicy, w której mieszkają pacjenci wykluczeni komunikacyjnie i gdzie dostęp do lekarza pierwszego kontaktu jest utrudniony.
„Będziemy promować też te podmioty, które prowadzą opiekę koordynowaną. Zachęcamy wszystkie, bo może to zachęci państwa do poszerzenia swojej działalności i do wejścia jednak na ścieżkę opieki koordynowanej. W konkursie mogą startować także ci z państwa, którzy chcą dopiero założyć podmiot leczniczy podstawowej opieki zdrowotnej, założyć nową przychodnię” – powiedziała minister.
Izabela Leszczyna przyznała, że choć umowa o dofinansowanie unijnego projektu została podpisana teraz, to pierwsze nabory wystartują dopiero jesienią.
"Jak to bywa ze środkami unijnymi, wszystko potrzebuje trochę czasu, ale to jest też czas dobry dla państwa, żeby się dobrze przygotować do wystartowania w tym konkursie. Projekt trwa od 1 stycznia tego roku, więc jeśli państwo już z własnych środków robicie coś dobrego w zakresie IT, w zakresie sprzętu diagnostycznego, medycznego czy w zakresie remontów, to też będzie już można zaliczyć to jako wydatki, które będziemy mogli refundować w tym konkursie” – powiedziała.
Minister zapewniła, że Narodowy Fundusz Zdrowia będzie proponował zainteresowanym webinary i inne formy upowszechniania wiedzy o naborach.
„Prosiłam moich współpracowników z Narodowego Funduszu Zdrowia, żeby wniosek był dość prosty, żeby nie trzeba było kończyć specjalnych kursów, które nam podpowiedzą, jak go napisać” – powiedziała minister.
Wartość projektu wynosi 1,25 mld zł. 80 proc. stanowi unijne dofinansowanie w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FENIKS) na lata 2021-2027. Pozostałą część, 253,6 tys. zł. stanowi dofinansowanie z budżetu państwa.
Okres kwalifikowania wydatków w ramach projektu dla placówek POZ rozpoczyna się 1 stycznia 2024 r. i kończy się 30 czerwca 2028 r. Wsparcie będzie skierowane do wszystkich podmiotów wykonujących działalność leczniczą mających umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia o udzielanie świadczeń w ramach POZ oraz podmiotów, które najpóźniej w dniu podpisania umowy grantowej będą miały podpisaną umowę z NFZ.
Inwestycje będą miały na celu przede wszystkim zwiększenie dostępności do opieki zdrowotnej dzięki wzmocnieniu POZ w zakresie poszerzenia oferty świadczeń profilaktycznych, leczniczych, opieki domowej i środowiskowej, wzmocnienie funkcji diagnostycznych na poziomie POZ, a także utrzymanie POZ na obszarach o mniejszej gęstości zaludnienia.
Wsparcie o finansowe przeznaczone jest w szczególności na niezbędny sprzęt medyczny do zwiększenia katalogu usług medycznych, sprzęt IT i na roboty budowlane, których celem będzie poszerzenie zadań zdrowotnych w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia na poziomie POZ. (PAP)
Autor: Rafał Pogrzebny, Anna Jowsa
rpo/ ajw/ joz/