kategoria: Gospodarka
20 listopad 2023

PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen przejął spółkę wydobywczą KUFPEC Norway

zdjęcie: PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen przejął spółkę wydobywczą KUFPEC Norway / fot. PAP
fot. PAP
PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen przejął spółkę wydobywczą KUFPEC Norway. W efekcie transakcji, której umowna cena to 445 mln dolarów, wydobycie gazu ziemnego Grupy Orlen w Norwegii przekroczy 4 mld metrów sześc. rocznie - poinformował w poniedziałek Orlen.
REKLAMA

"Zakupiliśmy 100 proc. udziałów w spółce KUFPEC Norway, przez co zyskujemy tym samym udział w jedenastu koncesjach, pięciu złożach, czyli zwiększamy własne wydobycie w Norwegii" - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej prezes Orlenu Daniel Obajtek. Dodał, że poprzez akwizycję, wydobycie zwiększy się w Norwegii o ponad 1 mld metrów sześc. gazu.

Jak poinformował koncern w komunikacie, PGNiG Upstream Norway, norweska spółka Grupy Orlen, "w wyniku konkurencyjnej procedury akwizycyjnej, zawarła umowę kupna 100 proc. udziałów w KUFPEC Norway, spółce zależnej Kuwait Foreign Petroleum Exploration Company". W efekcie przejęcia kontroli nad KUFPEC Norway, PGNIG Upstream Norway zwiększy swoje udziały w eksploatowanych już złożach Gina Krog, Sleipner Vest, Sleipner Ost, Gungne i Utgard - wskazano.

"Finalizacja transakcji planowana jest do końca roku i wymaga jeszcze stosownej akceptacji ze strony administracji norweskiej" - zaznaczył Orlen. Spółka zapowiedziała, że zakup udziałów w KUFPEC Norway zostanie sfinansowany w całości ze środków wypracowanych przez PGNiG Upstream Norway z działalności operacyjnej na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. W przeciwieństwie do akwizycji dotychczasowych PGNiG Upstream Norway, obecna umowa - jak podał koncern - dotyczy przejęcia wszystkich udziałów w spółce KUFPEC Norway wraz z całym jej majątkiem.

"Umowna cena transakcji wynosi 445 mln dolarów na dzień 1 stycznia 2023 r. i obejmuje wartość przejmowanych złóż, jak również wartość pozostałych aktywów KUFPEC Norway, w tym istotne saldo środków pieniężnych" - podkreślił Orlen. Koncern wspomniał zarazem, że PGNiG Upstream Norway oczekuje, że w chwili przejęcia kontroli nad spółką, wartość środków pieniężnych w przejmowanej spółce przekroczy 200 mln dol. "Umożliwi to bardzo szybki zwrot z inwestycji, który szacowany jest na około półtora roku od chwili rozliczenia transakcji" - dodał koncern.

"To była bardzo ciężka transakcja. To przecież jest jedna ze spółek narodowej kuwejckiej spółki Petroleum, ale dzięki licznym kontaktom na Bliskich Wschodzie, (...) dzięki partnerom i dzięki tym współpracom, które nawiązujemy, możemy robić w tak ciężkich czasach tak duże akwizycje" – powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek podczas na konferencji prasowej. Zwrócił przy tym uwagę, że norweska spółka Grupy Orlen zarobiła w ubiegłym roku około 3 mld zł.

"Zakup udziału w KUFPEC Norway został sfinalizowany w całości z działalności norweskiej spółki na Szelfie Kontynentalnym. Zwiększyła się nasza pozycja: z dziesiątego miejsca awansowaliśmy na ósme miejsce właśnie tam na Szelfie Norweskim" – podkreślił Obajtek.

Odniósł się również do międzynarodowych ratingów dla Orlenu. "Rating Fitch w zeszłym roku został podwyższony o dwa poziomy do poziomu BB+ z perspektywą stabilną. Zaś z kolei Moody’s (...) przyznał najwyższy w historii rating, ocenę Orlenu na poziomie A3. Takiego poziomu nigdy w historii Orlen nie miał" – podsumował Obajtek.

Jak przekazał Orlen, w wyniku przejęcia KUFPEC Norway, wydobycie gazu ziemnego Grupy Orlen w Norwegii wzrośnie o jedną trzecią i przekroczy 4 mld metrów sześc. rocznie. Z kolei dzienna produkcja węglowodorów PGNiG Upstream Norway już w 2024 r. przewyższy 100 tys. boe - baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. "To poziom, który kwalifikuje spółkę do grupy dużych producentów ropy i gazu w Norwegii" - podkreślił koncern. Podał też, że w tym roku spółka zakłada wyprodukowanie ponad 3 mld metrów sześc. gazu.

Według Orlenu wśród przejmowanych udziałów jest m.in. 30-proc. pakiet w złożu Gina Krog, przy czym w wyniku akwizycji udział PGNiG Upstream Norway wzrośnie tam do ponad 41 proc. Koncern przypomniał, że niedawno spółka Grupy Orlen wraz z partnerami koncesyjnymi poinformowała o odkryciu dodatkowych zasobów gazu zlokalizowanych bezpośrednio w pobliżu Gina Krog. "Oprócz pięciu eksploatowanych złóż, Grupa Orlen przejmie też kontrolę nad udziałami w gazowym złożu Eirin, które przewidziane jest do zagospodarowania z wykorzystaniem infrastruktury wydobywczej złoża Gina Krog. Umożliwi to szybkie uruchomienie dostaw gazu z Eirin, zapewniając jednocześnie atrakcyjną rentowność i niską emisję CO2 z produkcji" - zaznaczono w informacji.

Jak zauważył Orlen, obecna transakcja jest już drugą w tym roku zrealizowaną przez Grupę Orlen w Norwegii. Wcześniej PGNiG Upstream Norway kupiło udziały w złożach Sabina i Adriana na obszarze wydobywczym Skarv, których zasoby szacowane są na 38 do 88 mln boe. Natomiast w latach 2017-2022 spółka zrealizowała 10 akwizycji, w tym przejęła aktywa wydobywcze INEOS E&P Norge, co pozwoliło jej zwiększyć produkcję gazu ziemnego z 0,5 mld metrów sześc. w 2017 r. do 3,1 mld metrów sześc. w 2022 r.

Orlen zapewnił, że PGNiG Upstream Norway realizuje intensywny program dalszego wzrostu wydobycia. Spółka, wraz z partnerami koncesyjnymi, uzyskała w czerwcu tego roku zgody administracyjne na zagospodarowanie ośmiu złóż. Łączna wielkość ich zasobów przypadająca na PGNiG Upstream Norway przekracza 100 mln boe. W październiku ruszyło z kolei wydobycie z pierwszych otworów produkcyjnych złoża Tommeliten Alpha, w którym PGNiG Upstream Norway posiada ponad 42 proc. udziałów. "W szczytowym okresie produkcji złoże zapewni spółce co najmniej 0,5 mld metrów sześc. gazu rocznie" - ocenił koncern.

Jednocześnie Orlen wspomniał, że w maju tego roku w ramach Grupy Orlen zakończył się rozpoczęty jeszcze pod koniec 2022 r. proces integracji swojej działalności w Norwegii, konsolidując aktywa wydobywcze PGNiG Upstream Norway i Lotos Exploration & Production Norge - obie spółki znalazły się w Grupie Orlen w wyniku przejęcia przez koncern w 2022 r. Grupy Lotos oraz PGNiG.

"Po zakończeniu przejęcia KUFPEC, Grupa Orlen będzie posiadała 94. koncesje na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, co daje pod tym względem 5. miejsce wśród firm działających na tym obszarze" - podkreślił Orlen.

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada m.in. siedem rafinerii: cztery w Polsce - w tym największą w Płocku, dwie w Czechach i jedną na Litwie. Ma także ok. 3,1 tys. stacji paliw w Polsce, w Niemczech, w Czechach oraz na Słowacji, na Litwie i na Węgrzech. Zarządza również rozbudowanym segmentem petrochemicznym i segmentem wydobywczym węglowodorów. Planuje też rozwijanie projektów związanych z bezpieczną energetyką jądrową - do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

W lutym tego roku zaktualizowano strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając jej priorytetowe cele, zwłaszcza po fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Zgodnie z tym dokumentem, do końca dekady koncern ma zainwestować ponad 320 mld zł. (PAP)

Autorzy: Michał Budkiewicz

mb/ aop/ ra/ pif/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
16.8°C
wschód słońca: 04:45
zachód słońca: 21:10
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2024-07-14 15:00
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-14 17:30
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-14 18:30
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-14 20:30
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany