reklama
kategoria: Gospodarka
3 grudzień 2024

Wydobycie i branża górnicza nadal fundamentem bezpieczeństwa państwa

zdjęcie: Wydobycie i branża górnicza nadal fundamentem bezpieczeństwa państwa / v15046951
v15046951
Wydobycie i branża górnicza to nadal jest i pozostanie obszar bezpieczeństwa tego państwa - mówił minister w Kancelarii Prezydenta RP, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera do uczestników wtorkowych uroczystości barbórkowych Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) w Katowicach.
REKLAMA

Uroczystości z okazji obchodzonego 4 grudnia Dnia Górnika odbywają się w różnych instytucjach na Górnym Śląsku od połowy listopada. We wtorkowej akademii barbórkowej nadzoru górniczego w Muzeum Śląskim w Katowicach uczestniczyli m.in. szef BBN Jacek Siewiera, Główny Geolog Kraju, wiceminister klimatu Krzysztof Galos i prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś.

Występujący w imieniu Prezydenta RP Jacek Siewiera ocenił m.in., że obchody dnia św. Barbary, celebrowane wśród górników, ich rodzin, mieszkańców Śląska, to część kultury, której elementy są związane z wiarą, muzyką czy biesiadowaniem, ale też czcią dla munduru, mającego znaczenie dla każdego służącego państwu.

Szef BBN mówił, że WUG to instytucja, która poza nadzorem nad branżą "wytycza nowe standardy, wytycza szlak przyszłości polskiego górnictwa" - również wobec wyzwań związanych z dynamicznymi zmianami na świecie, napięciami geopolitycznymi, zaburzeniami w łańcuchach dostaw czy rywalizacją o zasoby.

Siewiera zaznaczył, że wyzwania te wykraczają poza wydobycie węgla, jakie większość Polaków kojarzy z branżą górniczą. "Górnictwo na Bałtyku, odwierty tunelowe w budowie nowej, zaawansowanej infrastruktury, poszukiwanie złóż metali rzadkich - to właśnie te obszary działalności wytyczają przyszłość górnictwa" - stwierdził szef BBN.

"Bardzo dziękuję, że znajdują one odzwierciedlenie w świadomości przedstawicieli WUG, urzędów górniczych, ale także inwestorów: ludzi, którzy poszukują przyszłości, zysku, czyli dobrobytu, zarówno swoich organizacji, jak i samego państwa, właśnie w nowych wyzwaniach górniczych" - podkreślił.

Siewiera zastrzegł, że równolegle do poszukiwania odpowiedzi na wspomniane wyzwania, "musimy mieć świadomość (...), że wydobycie i branża górnicza to nadal jest i pozostanie obszar bezpieczeństwa tego państwa".

"Jak bardzo boleśnie można przekonać się o tym zagrożeniu bezpieczeństwa, niech świadczą wydarzenia niedawnych lat - składowiska węgla energetycznego, którego pełne hałdy składowane były w portach morskich, gdy okazało się, że rynek ma istotne ograniczenie w możliwości pozyskania surowców energetycznych z kierunków wschodnich" - uznał.

"Dziś branża wydobywcza również i w tym zakresie stanowi jeden z elementów zabezpieczenia rezerw i kluczowych zasobów bezpieczeństwa państwa" - uściślił szef BBN.

Dodał, że wśród wyzwań transformacji energetycznej, w której wszystkim odpowiedzialnym za bezpieczeństwo państwa powinna towarzyszyć idea sprawiedliwej transformacji, są też i te związane "z łańcuchami dostaw i ich właściwą obsługą". Szef BBN zastrzegł, że wytyczając nowe drogi przyszłości górnictwa w Polsce, trzeba pamiętać o bezpieczeństwie sektora również poprzez zapewnienie bezpieczeństwa pracujących w nim ludzi.

Na znaczenie górnictwa dla bezpieczeństwa wskazał też Główny Geolog Kraju i wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Galos. "Górnictwo było, jest i pozostanie podstawą bezpieczeństwa gospodarczego naszego kraju. Tak jest od stuleci. Ta sytuacja się zmienia, często zmienia dynamicznie, ale musimy wiedzieć, że nasze źródła czy to energii czy surowców pochodzą w dużej części z tej ziemi" - wskazał.

"Musimy o to bardzo mocno dbać, by wykorzystywać je jak najlepiej" - zwrócił uwagę przypominając, że skala działań górniczych w Polsce wciąż jest bardzo duża. Jak podał, to ok. 20 kopalń węgla kamiennego, kilka brunatnego, ponad 100 zakładów górniczych wydobycia węglowodorów, pojedyncze kopalnie soli, siarki i kilka tysięcy kopalń surowców skalnych.

"Zbliża się polska prezydencja Unii Europejskiej i jednym z jej przewodnich, a może najważniejszym hasłem, jest szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Ale nie tylko bezpieczeństwo militarne, także bezpieczeństwo gospodarcze, energetyczne, surowców, ale także - co szczególnie istotne w działaniach nadzoru górniczego - bezpieczeństwo pracy i bezpieczeństwo środowiska" - wymienił Galos.

Podkreślił rolę w tych wszystkich działaniach nadzoru górniczego i podziękował - w imieniu rządu - jego przedstawicielom za pracę. "Wiemy, jaka jest rzeczywistość górnicza, ale róbmy wszystko wspólnie, by była jeszcze bardziej bezpieczna" - zakończył Główny Geolog Kraju.

Prezes NIK, zwracając uwagę na wagę Izby dla państwa ze względu na stanie na straży wydatków publicznych ocenił, że podobny wymiar służby dla państwa zapewnia WUG - w zakresie bezpieczeństwa pracy i bezpieczeństwa gospodarczego.

Marian Banaś odwołując się do swoich emocjonalnych związków z branżą - jak powiedział, dwóch jego szwagrów pełniło wyższe funkcje w kopalniach Rydułtowy i Chwałowice, a brat przepracował 25 lat w kopalni Jankowice - życzył, aby św. Barbara stała na straży wszystkich jej przedstawicieli.(PAP)

mtb/ malk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
-2.3°C
wschód słońca: 07:53
zachód słońca: 16:09
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2025-01-14 16:30
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-14 19:30
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-15 19:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-15 19:00
miejsce
3ecia Strona Baru, Poznań, Garbary 65
wstęp biletowany