12 kwiecień 2019

Załamania gospodarczego nie będzie, powraca dobra koniunktura?

Mamy poprawę koniunktury w globalnej gospodarce. Marcowe dane zaskoczyły, a na rynki finansowe powrócił optymizm. Chwilowe wahnięcie czy początek dłuższej zmiany nastrojów?
REKLAMA

- Marzec przyniósł poprawę koniunktury, wcześniej wskaźniki wyprzedzające, czyli PMI, zniżkowały z wyjątkiem USA - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. - Teraz czekamy na twarde dane.

Rynki finansowe bardzo ucieszyły dane z Chin. Jednak tempo wzrostu PKB jest tam najniższe od trzech dekad. - Jest tam wiele problemów, które mogą dać znać o sobie w każdym momencie, do takich należy duże zadłużenie sektora prywatnego, a mówi się też często o bańce na rynku nieruchomości, o kilku milionach pustych mieszkań - wyjaśnia P.Kwiecień.

Dla polskiej gospodarki szczególnie istotna jest koniunktura w gospodarce Niemiec. To z tego kraju napływają najgorsze dane, ale nie wiadomo czy wynika to ze specyfiki gospodarki tego kraju, czy też są to dane, które wyprzedzają to, co dopiero przed całą europejską gospodarką.

- Marcowe dane o światowej gospodarce to nie jest jeszcze odbicie, to tylko drgnięcie, które może oznaczać nadzieję na powrót hossy - ocenia ekspert XTB.

źródło: MarketNews24.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2020-02-21 19:00
miejsce
2progi, Poznań, aleja...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-21 19:00
miejsce
Pub Mad Max reaktywacja, Poznań,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-21 19:30
miejsce
Centrum Kongresowo Dydaktyczne...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-21 20:00
miejsce
Restauracja Sól i Pieprz,...
wstęp biletowany