Zła jakość powietrza w Poznaniu; ograniczenia palenia w piecach
Poznański magistrat poinformował w czwartek, że ograniczenia w sposobie ogrzewania wprowadzono z uwagi na przekroczenie wartości 50 mikrogramów/m sześc. stężeń pyłów drobnych PM10 w powietrzu, do którego doszło w środę, 1 marca. Magistrat wskazał, że prognozowane jest utrzymanie się tego przekroczenia również w czwartek.
„W środę, 1 marca, odnotowano przekroczenie stężenia pyłów drobnych PM10. Prognozuje się utrzymanie przekroczenia. W związku z tym osoby posiadające w domach bardziej ekologiczne źródła ciepła nie mogą palić w kominkach opalanych drewnem, piecach kaflowych i kotłach węglowych nie spełniających wymogów Ekoprojektu. Zakaz obowiązuje w czwartek, 2 marca. Zaleca się ograniczenie przebywania na zewnątrz” – podkreślił Urząd Miasta Poznania.
Magistrat przypomniał, że głównymi źródłami emisji pyłów drobnych PM10 w miastach jest spalanie paliw stałych (węgla i drewna) w kominkach, piecach kaflowych (także typu "koza") oraz w kotłach węglowych.
„Bezpośredni wpływ na wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza mają warunki meteorologiczne uniemożliwiające rozprzestrzenianie się ich, m.in. wyżowy układ baryczny, inwersja temperaturowa, a przede wszystkim niewielki wiatr lub jego brak. Utrzymujące się takie niekorzystne warunki meteorologiczne sprzyjają kumulowaniu się zanieczyszczeń. Przy takim przekroczeniu norm nawet pojedyncze ich źródło (np. kominek) znacznie pogarsza lokalnie jakość powietrza. Najbardziej narażone na skutki takiej sytuacji są dzieci, osoby starsze oraz przewlekle chore” – wskazano.
W czwartek także wielkopolskie Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało o przekroczeniu poziomu informowania i o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Obszar przekroczeń poziomu informowania obejmował obszar miast: Kalisza, Kościana i Mosiny. (PAP)
autor: Anna Jowsa