kategoria: Hobby
11 czerwiec 2024

Słowacka mniejszość narodowa w Polsce

fot. nadesłane
Narodowy Bank Polski emituje srebrne monety kolekcjonerskie poświęcone społeczności słowackiej w Polsce.
REKLAMA
Warszawa, 11 czerwca 2024 r. – Narodowy Bank Polski poinformował, że od jutra będą dostępne w sprzedaży srebrne monety kolekcjonerskie „Słowacka mniejszość narodowa w Polsce”.

Moneta o nominale 10 zł jest wykonana ze srebra o próbie Ag 999, ma średnicę 32,00 milimetry i masę 14,14 grama. Jej nakład wynosi do 10 000 sztuk. Monety będzie można nabyć we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner w cenie 220 zł.

Rewers monety przedstawia wizerunek rzeźby Ludwika Korkoša „Człowiek i Wszechświat”, a tło stanowi odwzorowanie trójkolorowej flagi Słowacji. Na awersie umieszczono widok na Babią Górę ze wsi Jabłonka, która jest jednym z centrów mniejszości słowackiej w Polsce, oraz opaskę używaną przez żołnierzy 535. plutonu AK „Słowaków” w Powstaniu Warszawskim (jej wizerunek został opracowany na podstawie opaski znajdującej się w depozycie Muzeum Warszawy); na awersie znajdują się także sylwetki ludzi symbolizujące środowisko mniejszości słowackiej.

Mniejszość słowacka w Polsce składa się z dwóch historycznie ukształtowanych społeczności – członków diaspory słowackiej w Warszawie oraz części mieszkańców Górnej Orawy i Górnego Spisza.

Środowisko warszawskie uformowało się w wyniku migracji przed I wojną światową. Ówcześni migranci to głównie słowaccy kupcy i przedsiębiorcy.

Społeczność ta była zintegrowana ze społeczeństwem polskim. Jej członkowie byli lojalni wobec państwa polskiego, ale jednocześnie zachowali słowacką świadomość. Uważali Polskę za swoją drugą ojczyznę. W czasie II wojny światowej wielu z nich solidaryzowało się z polskim ruchem oporu.

W 1942 r. powstał w Polsce konspiracyjny Słowacki Komitet Narodowy, który współpracował z Polskim Państwem Podziemnym. Było to możliwe dzięki kooperacji emigracyjnych rządów Polski i Czechosłowacji w Londynie. Na podstawie porozumienia z dowództwem Armii Krajowej utworzono 535. Pluton AK „Słowaków”. W jego skład weszli także przedstawiciele innych narodowości. Dowódcą 535. Plutonu AK „Słowaków” był ppor. Miroslaw Iringh. Pluton brał udział w walkach Powstania Warszawskiego.

Regiony Górnej Orawy i Górnego Spisza zostały włączone do Polski w 1920 r. na mocy decyzji Konferencji Ambasadorów, która w taki sposób rozstrzygnęła spory graniczne pomiędzy Polską i Czechosłowacją. Część mieszkańców tych regionów nadal przyznaje się do narodowości słowackiej.

Najważniejszym artystą ze środowiska mniejszości słowackiej w Polsce był rzeźbiarz akademicki Ludwik Korkoš (1928–1992), którego dzieło zaprezentowano na rewersie monety. Korkoš pochodził ze wsi Czarna Góra na polskim Spiszu. Ukończył Akademię Rzemiosła Artystycznego w Pradze, a w latach 1953–1981 był profesorem w Średniej Szkole Przemysłu Artystycznego w Bratysławie. Motywy, pierwotnie zaczerpnięte z tradycji folklorystycznych Słowaków mieszkających w Polsce, przekształcił w sztukę abstrakcyjną. Korkoš do końca życia utożsamiał się z tą społecznością, choć swoje twórcze życie spędził na Słowacji.

Monety i banknoty kolekcjonerskie NBP są sprzedawane w opakowaniu handlowym wraz z certyfikatem.

Kolejna emisja jest zaplanowana na 25 czerwca 2024 r. Tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrne monety kolekcjonerskie o nominale 10 zł „80. rocznica operacji Armii Krajowej »Ostra Brama«
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Poznań
14.1°C
wschód słońca: 04:28
zachód słońca: 21:21
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2024-06-24 19:00
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-25 19:00
miejsce
Estrada Poznańska, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-26 19:00
miejsce
Klub Miasto, Poznań, ul. Szewska 20
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-28 11:00
miejsce
Wielkopolskie Centrum Wspierania...
wstęp biletowany