Wydarzenie otworzy projekcja filmu „Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa” w reżyserii Elizy Kubarskiej, poświęconego pierwszej Polce na najwyższych szczytach ziemi. Po seansie zaplanowano spotkanie z reżyserką oraz z prezeską fundacji Wandalistki, Darią Sieracką.
„Off Cinema kolejny raz opowie o różnych obliczach świata językiem kina przez wielkie +k+. Nasze ekrany zaleje fala obrazów, które mają wprowadzić w poczucie dyskomfortu. Kino dokumentalne jest wnikliwe, wymagające i nie zawsze reżyserska wizja okazuje się +wygodna+. Jednak wierzymy, że obcowanie z trudnymi perspektywami może zachęcić do myślenia o tym, co warto zrobić, by zapoczątkować zmianę tam, gdzie tego chcemy” – poinformowali organizatorzy festiwalu.
W ramach sekcji „Bardzo Bliski Wschód” widzowie obejrzą dokumenty poświęcone konfliktom militarnym m.in. w Palestynie i na Ukrainie. W sekcji „Pokazów specjalnych” polską premierę będzie miał film Agi Błaszczak „Królowa Leokadia”, przybliżający życie i twórczość związanej z Poznaniem, wybitnej polskiej artystki teatru lalek – Leokadii Serafinowicz. Zaprezentowany zostanie też nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie „Dahomej” Mati Diop, dokument o powrocie zrabowanych skarbów, 26 obiektów historycznych, które opuściły Paryż, by po ponad stu latach znaleźć się w Królestwie Dahomeju – dzisiejszym Beninie.
Kolejne prezentowane podczas Off Cinema obrazy przybliżą m.in. temat ghańskich dzieci oddanych do niewolniczej pracy przez własnych rodziców czy dostępu do aborcji w Polsce.
„W sekcji +Granice dokumentu+ badamy, wydawałoby się już rozpoznane możliwości gatunkowe kina dokumentalnego, które nie musi kojarzyć się z formą reportażu. W sekcji +Eco Doc+ poznamy filmy, które oddają hołd zagrożonej przyrodzie i przybliżają więzi ludzi z naturą. W sekcji +Filmy o filmach+ porozmawiamy o kinie z największymi nazwiskami branży i poznamy biografie tuzów X muzy” – poinformowali twórcy festiwalu.
Najbogatszą w tym roku sekcją jest sekcja „Dźwięki dokumentu”. Towarzyszyć jej będzie konferencja naukowa organizowana przez Instytut Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM.
„W tym roku, podczas sekcji dokumentów muzycznych, wybierzemy się w trzy podróże: gatunkową – od techno, przez różne odcienie gitarowej alternatywy, aż po bebop; geograficzną: od Melbourne, przez Kongo i Manieczki, aż do El Paso; oraz czasową: od połowy XX wieku po współczesność. Bez wątpienia najbardziej wyróżniającym punktem tych podróży będzie nagrodzona na tegorocznym Festiwalu Sundance +Ścieżka dźwiękowa zamachu stanu+ w reżyserii Johana Grimonpreza” – poinformował kurator sekcji Stanisław Bitka.
Organizatorami festiwalu są: Centrum Kultury Zamek w Poznaniu i Kino Pałacowe. Wydarzenie potrwa do 27 października. (PAP)
rpo/ aszw/