3 czerwiec 2024

Jest zgoda na realizację obwodnicy Koźmina Wielkopolskiego

zdjęcie: Jest zgoda na realizację obwodnicy Koźmina Wielkopolskiego / pixabay/6660725
GDDKIA poinformowała w poniedziałek o uzyskaniu zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla obwodnicy Koźmina Wielkopolskiego w ciągu DK15. Decyzja ta umożliwi rozpoczęcie procesu wypłaty odszkodowań oraz pozwoli na rozpoczęcie robót budowlanych.
REKLAMA

Zakończenie robót planowane jest w drugiej połowie 2025 r.

Marcin Kucharczak z poznańskiego oddziału GDDKiA poinformował w poniedziałek, że plac budowy zostanie przekazany wykonawcy w najbliższych dniach. Inwestycja realizowana jest w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.

W ramach zadania powstanie nowy odcinek drogi klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) o długości około 6 km. Inwestycję za ponad 76 mln zł zrealizuje konsorcjum Polimex Infrastruktura (lider) i Polimex Mostostal. Termin wykonania prac to 33 miesiące od podpisania umowy.

Dzięki obwodnicy wyprowadzony zostanie z Koźmina Wielkopolskiego ruch tranzytowy. Nowa trasa odciąży też układ komunikacyjny i zwiększy przepustowość dróg w samym mieście.

Obwodnica poprawi warunki i bezpieczeństwo przejazdu pomiędzy Jarocinem i Trzebnicą, a dalej Poznaniem oraz Wrocławiem. Na tym odcinku DK15 stanowi istotne połączenie korytarzy dróg ekspresowych S5 i S11.

Kucharczak poinformował, że obecnie na etapie realizacji w ramach Programu budowy 100 obwodnic jest pięć obwodnic: Grzymiszewa, Gostynia, Strykowa, Żodynia oraz Koźmina Wielkopolskiego. Dla pozostałych trzech obwodnic: Kamionnej, Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa oraz Kalisza trwają prace projektowe.

Decyzja ZRID zatwierdza m.in. podziały nieruchomości oraz określa działki, które przechodzą z mocy prawa na własność Skarbu Państwa. Wysokość odszkodowania za nieruchomości ustali Wojewoda Wielkopolski w postępowaniu administracyjnym, po uzyskaniu opinii niezależnego rzeczoznawcy majątkowego określającej wartość nieruchomości. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ malk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
17.5°C
wschód słońca: 04:28
zachód słońca: 21:21
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2024-06-24 19:00
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-25 19:00
miejsce
Estrada Poznańska, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-26 19:00
miejsce
Klub Miasto, Poznań, ul. Szewska 20
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-28 11:00
miejsce
Wielkopolskie Centrum Wspierania...
wstęp biletowany