4 czerwiec 2024

MI nie rozważa zmiany koncepcji budowy linii kolejowej Konin -Turek

zdjęcie: MI nie rozważa zmiany koncepcji budowy linii kolejowej Konin -Turek / pixabay/3455169
Ministerstwo Infrastruktury nie rozważa zmiany koncepcji budowy linii kolejowej Konin – Turek i rozszerzenia jej na odcinek do Łodzi – poinformowała PAP rzeczniczka resortu Anna Szumańska. Powrót do rozmów nt. temat połączenia Konin – Łódź zapowiadał marszałek woj. wielkopolskiego Marek Woźniak.
REKLAMA

Szumańska w odpowiedzi na pytania PAP poinformowała, że ministerstwo dokonuje obecnie przeglądu projektów znajdujących się w wieloletnich programach kolejowych, w tym również w programie Kolej Plus.

„Projekty analizowane są pod kątem racjonalnego wydatkowania środków oraz kształtowania się potoków podróżnych, deklaracji organizatorów przewozów, potrzeb przewozowych i funkcjonalności komunikacyjnych dla mieszkańców. Rozwiązania techniczne powinny być adekwatne do oczekiwanych efektów” – zaznaczyła rzeczniczka ministerstwa. Jak dodała, walka z wykluczeniem transportowym powinna polegać na dostosowywaniu środków transportu do potoków pasażerskich, dlatego decyzje powinny być „podejmowane w sposób profesjonalny”.

"Ministerstwo Infrastruktury nie rozważa możliwości zmiany koncepcji obecnej inwestycji Konin – Turek i rozszerzenia jej na odcinek do Łodzi” - poinformowała.

Podczas majowej sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego powrót do rozmów na temat budowy linii kolejowej Konin – Łódź zapowiedział marszałek Woźniak, odnosząc się do pytań radnych o kontynuację prac nad budową linii kolejowej Konin – Turek.

„Dopóki nie usłyszę twardego +nie+ ze strony ministra infrastruktury, należałoby spróbować wrócić jeszcze do koncepcji połączenia Konina, przez Turek, z Łodzią, czy do Poddębic, czy w jakiś inny sposób, bo wtedy ten przebieg miałby sens. Skracałby drogę z Poznania do Łodzi, łączyłby Turek w ramach sieci ogólnopolskich” – ocenił marszałek.

Według niego taka koncepcja budowy linii zostałaby lepiej przyjęta przez mieszkańców regionów, przez które ma przebiegać połączenie kolejowe, a sama linia mogłaby osiągać wyższe parametry w porównaniu do obecnie projektowanej, przeznaczonej tylko dla połączeń regionalnych.

Jednocześnie zaznaczył, że w przypadku odpowiedzi odmownej ze strony ministerstwa i PKP PLK będzie musiał podjąć decyzję dot. dalszego finansowania prac nad budową linii Konin – Turek. Woźniak podkreślił, że koszty tej inwestycji znacząco już wzrosły. Szumańska w odpowiedzi na pytania PAP poinformowała, że szacunki mówią o ponad 1,1 mld zł, czyli 70 proc. więcej, niż zakładano we wstępnym studium.

Budowa linii kolejowej Konin – Turek realizowana jest w ramach rządowego programu Kolej Plus. 85 proc. kosztów inwestycji pokrywa budżet państwa, pozostałe 15 proc. – samorząd województwa i samorządy lokalne. Wzrost kosztów inwestycji wymusi na nich poszukanie dodatkowych pieniędzy w budżetach. W przypadku budowy linii Konin – Łódź ciężar finansowy realizacji inwestycji wzięłoby na siebie wyłącznie państwo.

Planowana długość linii kolejowej Konin – Turek to 38,1 km. Projekt zakłada budowę linii jednotorowej i zelektryfikowanej przebiegającej przez Konin i gminy: Kramsk, Krzymów, Stare Miasto, Tuliszków i Turek. Pociągi mają poruszać się na niej z prędkością 160 km/godz. Harmonogram prac zakłada zakończenie budowy do 2029 r. Obecnie trwa opracowanie dokumentacji projektowej.(PAP)

Autor: Bartosz Skonieczny

bsk/ malk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
17.5°C
wschód słońca: 04:28
zachód słońca: 21:21
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2024-06-24 19:00
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-25 19:00
miejsce
Estrada Poznańska, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-26 19:00
miejsce
Klub Miasto, Poznań, ul. Szewska 20
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-28 11:00
miejsce
Wielkopolskie Centrum Wspierania...
wstęp biletowany