13 czerwiec 2024

Od poniedziałku prace przy dobudowaniu trzeciego pasa ruchu na A2

zdjęcie: Od poniedziałku prace przy dobudowaniu trzeciego pasa ruchu na A2 / pixabay/3264142
W poniedziałek rozpocznie się rozbudowa autostradowej obwodnicy Poznania o trzeci pas ruchu na odcinku pomiędzy węzłami Poznań Krzesiny i Poznań Wschód. Roboty wymuszą zmianę organizacji ruchu na trasie. Według zapowiedzi pierwszy etap prac potrwa około dwóch miesięcy.
REKLAMA

Spółka Autostrada Eksploatacja (AWSA) podała w czwartek, że drogowcy rozpoczną wprowadzanie tymczasowej organizacji ruchu w sobotę. "Wytyczą pasy do poruszania się dla pojazdów jadących autostradą oddzielając teren robót od ruchu, zainstalują znaki ostrzegawcze oraz nakazu i zakazu związane w realizowanymi pracami" - podano.

Według planów spółki trzeci pas ruchu powstanie na mierzącym około 10 km odcinku autostrady A2 pomiędzy węzłami Poznań Krzesiny i Poznań Wschód. Od poniedziałku, przez około dwa miesiące, potrwają prace przy pierwszym etapie inwestycji na fragmencie trasy pomiędzy 176. - sąsiedztwo Miejsc Obsługi Podróżnych Krzyżowniki i Tulce - a 180. kilometrem A2.

"Prace zostały zaplanowane w taki sposób, aby były jak najmniej uciążliwe dla kierowców. Będą oni mieli do dyspozycji po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, niemniej wprowadzono ograniczenie prędkości na remontowanym odcinku, odpowiednio do 80 i 60 km/h" - zaznaczono w komunikacie.

Według zapowiedzi pomiędzy 176., a 177. kilometrem A2, jadący w kierunku Świecka będą poruszać się pasem szybkim jezdni północnej oraz pasem szybkim jezdni południowej, zaś kierowcy jadący w kierunku Warszawy będą mieli dostępne dwa pasy jezdni południowej - pas wolny i awaryjny.

Pomiędzy 177. a 180. kilometrem autostrady kierowcy jadący w stronę Świecka będą jechać pasem awaryjnym oraz pasem wolnym jezdni północnej, zaś dla jadących w kierunku Warszawy dostępny będzie pas szybki jezdni południowej oraz pas szybki jezdni północnej.

W informacji zaznaczono, że kierowcy jadący z kierunku Świecka, chcący zjechać z autostrady na węźle Poznań Wschód w trasę S5, powinni poruszać się jezdnią południową, standardowo przeznaczoną do jazdy w kierunku na Warszawę. "Z pasa lewego, poprowadzonego jezdnią północną nie będzie możliwości zjazdu na węźle Poznań Wschód na drogę S5" - podkreślono w komunikacie.

"Rozbudowa autostradowej obwodnicy Poznania o trzeci pas ruchu na kolejnych 10 kilometrach, tj. między węzłami Poznań Krzesiny a Poznań Wschód ma na celu poprawę płynności ruchu oraz zapewnienie sprawnego, bezpiecznego i komfortowego przejazdu koncesyjnym odcinkiem A2. Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo pracowników drogowych w trakcie wykonywanych prac" - zaapelowała spółka.

W komunikacie AWSA zaznaczono, że około dwumiesięczny harmonogram prac na 4-kilometrowym odcinku A2 może ulec zmianie ze względu m.in. na warunki pogodowe.(PAP)

autor: Szymon Kiepel

szk/ malk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
22.4°C
wschód słońca: 04:56
zachód słońca: 21:01
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2024-08-04 18:45
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-04 20:45
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-08 20:00
miejsce
BaRock Club, Poznań, ul. Wielka 9
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-10 16:00
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany