22 czerwiec 2024

Od soboty remonty torowisk i zmiany w kursowaniu tramwajów

zdjęcie: Od soboty remonty torowisk i zmiany w kursowaniu tramwajów / pixabay/4822511
Od soboty do 1 września obowiązują zmiany w rozkładzie jazdy tramwajów w Poznaniu, związane z rozpoczynającymi się wakacyjnymi remontami torowisk. Prace obejmą rejon mostu Dworcowego i rondo Starołęka.
REKLAMA

W komunikacie poznańskiego magistratu zaznaczono, że wakacyjne remonty torowisk w rejonie mostu Dworcowego i ronda Starołęka są niezbędne z uwagi na zły stan infrastruktury torowej. Wprowadzone w związku z pracami zmiany w rozkładzie jazdy dotyczą linii tramwajowych numer: 5, 6, 10, 13, 14 i 18. Na czas wakacji zawieszono kursy linii nr 11, 12, 17 i 19, a część z nich zastąpią wprowadzane na okres remontów linie nr 97 i 92.

W informacji podano, że planowane prace remontowe w rejonie mostu Dworcowego dotyczą m.in. wymiany konstrukcji torowiska. U zbiegu mostu oraz ulic Głogowskiej i Roosevelta zostaną zamontowane nowe tory i rozjazdy. Na moście oprócz szyn wymieniona zostanie nawierzchnia drogowa w torowisku i system sterowania zwrotnic. "Zakres robót nie obejmuje peronów przystankowych" - zaznaczono w komunikacie.

"Roboty w rejonie mostu Dworcowego spowodują brak możliwości prowadzenia ruchu tramwajowego od skrzyżowania ulic Matyi i Towarowej w kierunku mostu Dworcowego i na samym moście, a także po ulicy Roosevelta, od Bukowskiej w kierunku do mostu Dworcowego, i Głogowskiej, od mostu Dworcowego do przystanku Dworzec Zachodni włącznie" - opisano.

W związku z pracami komunikację tramwajową na ul. Głogowskiej, na odcinku od ul. Hetmańskiej do Dworca Zachodniego PST, ma zapewnić linia nr 14, która będzie kursować ze zdwojoną częstotliwością. Dodatkowo zostanie wprowadzona linia nr 97, której tramwaje będą kurować od ul. Piątkowskiej do ul. Głogowskiej i Hetmańskiej, a dalej przez rondo Starołęka, rondo Żegrze, os. Lecha, rondo Śródka i centrum miasta na os. Sobieskiego.

Magistrat podał, że w rejonie ronda Starołęka zaplanowano wymianę południowej części węzła rozjazdowego wraz z przejazdem przez torowisko w obrębie ronda. "Wymieniona zostanie też nawierzchnia torowa i drogowa na skrzyżowaniu ulic Starołęckiej i Fortecznej przy wjeździe i wyjeździe tramwajów z pętli Starołęka PKM" - wskazano w informacji.

Ponieważ tramwaje nie będą mogły przejechać przez rondo Starołęka w kierunku przejazdu kolejowego, na odcinku od przystanku Starołęka PKM wzdłuż ulicy Starołęckiej, w kierunku centrum miasta, będzie kursować tramwaj wahadłowej linii numer 93. "Linie tramwajowe numer 13 i dodatkowa linia nr 92 (z placu Wielkopolskiego przez centrum, ulicę Królowej Jadwigi, Rataje i Hetmańską) będą dojeżdżać do pętli Unii Lubelskiej, z której transport w rejon Starołęki Wielkiej, Głuszyny i Sypniewa zapewni dodatkowa linia autobusowa nr 153" - dodano w komunikacie.(PAP)

autor: Szymon Kiepel

szk/ itm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
22.9°C
wschód słońca: 04:56
zachód słońca: 21:01
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2024-08-04 18:45
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-04 20:45
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-08 20:00
miejsce
BaRock Club, Poznań, ul. Wielka 9
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-10 16:00
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany