17 październik 2023

Od środy zamknięta zostanie ulica Kąty Grodziskie na Białołęce, autobusy pojadą objazdami

zdjęcie: Od środy zamknięta zostanie ulica Kąty Grodziskie na Białołęce, autobusy pojadą objazdami / pixabay/3335820
W środę, 18 października, zamknięty zostanie fragment od ronda na skrzyżowaniu z Berensona do ulicy Stogi. Autobusy linii: 120, 234 i 326 pojadą zmienionymi trasami, zmieni się też kierunek ruchu na ulicach Pszenicznej i Stogi - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego. Utrudnienia zakończą się w pierwszej połowie 2025 roku. Remont ulicy, a dokładnie trasy objazdowe autobusów, wzbudzają kontrowersje wśród mieszkańców.
REKLAMA

Remont ulicy obejmie odcinek o długości około 1,7 kilometra. Droga będzie miała jedną jezdnię, a kierowcy pojadą tędy po jednym pasie w każdym kierunku. Ulica zyska obustronne chodniki i oświetlenie. Posadzone zostaną 84 drzewa (m.in. klony i jabłonie ozdobne) oraz 400 krzewów kaliny i tawuły.

Równolegle do prac drogowych prowadzonych przez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, realizowana będzie inwestycja Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Polega ona na budowie na ulicy Kąty Grodziskie kanalizacji ściekowej. To właśnie od tych robót w najbliższą środę rozpoczną się prace w terenie.

Od środy, 18 października, ulica będzie zamknięta – od ronda na skrzyżowaniu z ulicą Zdziarską do ronda przy ulicy Berensona. Na całym odcinku zostanie zachowany wyłącznie dojazd do posesji, a od Zdziarskiej do Stogi będą jeździły także autobusy.

Zamknięte dla ruchu indywidualnego będą także ulice Pszeniczna i Stogi. Staną się one jednokierunkowe i poprowadzone zostaną nimi objazdy dla autobusów komunikacji miejskiej. Mieszkańcy będą jednak mogli dojechać do posesji. Na Pszeniczną mieszkańcy dojadą od Ostródzkiej, kierując się w stronę ulicy Stogi. Z kolei na ulicę Stogi dotrą od Pszenicznej do Ostródzkiej. Połączenie z Kątami Grodziskimi straci ulicy Wyszkowska.

Utrudnienia będzie można ominąć, jadąc ulicami Berensona, Ostródzką i Zdziarską.

Zmiany na ulicach Pszenicznej i Stogi wynikają z potrzeby wytyczenia objazdu, którym będą kursowały autobusy komunikacji miejskiej. Stąd na tej ostatniej ulicy zostaną zdemontowane dodatkowo progi zwalniające.

Autobusy linii 120 w stronę Olesina będą kursowały objazdem ulicami Berensona, Olsztyńską, Ostródzką i Zdziarską. Na Dworzec Wschodni wrócą przez Berensona i Głębocką. Linia 234 do Olesina pojedzie ulicami Ostródzką, Astrową, Skarbka z Gór, Berensona, Olszytńską; by wrócić na Ostródzką, a następnie skręcić w Pszeniczną i nią pojechać do Kątów Grodziskich. Autobusy tej linii wrócą do stacji metra Bródno ulicami Stogi, Spichrzową i Ostródzką. Podobnie ulicami Pszeniczną i Stogi z Ostródzkiej do Kątów Grodziskich (w stronę Metra Marymont) będą kursowały autobusy linii 326. W drodze powrotnej (do metra Bródno) przejadą przez ulicę Stogi i Spichrzową.

Remont ulicy wzbudza dyskusję wśród mieszkańców, którzy z jednej strony cieszą się z remontu ale narzekają na źle zaplanowane trasy objazdowe autobusów. Swoje komentarze zamieszczają w mediach społecznościowych. "Remont ul. Kąty Grodziskie - czy to jakiś żart. Mamy do autobusu chodzić 1,5 km, brać urlopy aby młodzież dowozić do szkół średnich?" - pisze internauta. Kolejny przytacza fragment rozkładu jazdy gdzie przystanek jest przy rondzie Zdziarska a następny dopiero na Ostródzkiej Małego Rycerza. "To jakiś naprawdę żart" - pisze. Odpowiada mu kolejny internauta: "tak, ten autobus puszczony niby to Kątami to tak dla picu, żeby ładnie wyglądało bo on nic nam nie daje, żadnego przystanku nie ma przy Pszenicznej. Niech sobie już darują ten niby autobus. I tak trzeba zasuwać do Zdziarskiej lub Małego Rycerza. To skandal" - pisze.

Mieszkańcy uważają też, że nie jest dobrym pomysłem by autobus jeździł ulicą Astrową. "Ciekawe ile będzie stał, żeby wjechać w Skarbka z Gór" - zastanawia się internauta.

Są tez głosy popierające remont. "Niestety to musi odbyć się i zawsze komuś będzie nie pasować przez cały rok. To kiedy ma być remont z budową instalacji podziemnych. Zima to też dobra pora by prowadzić prace przy instalacjach ziemnych" - pisze internauta. "Wszystko fajnie , jestem za remontem tylko jak będzie problematyczne dowożenie dziecka do przedszkola" - komentuje wpis internautka.

Przebudowa ulicy Kąty Grodziskie zakończy się w pierwszej połowie 2025 roku i będzie kosztowała około 35,5 mln złotych.(PAP)

autorka: Marta Stańczyk

mas/ maak/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
16.5°C
wschód słońca: 04:29
zachód słońca: 21:16
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2024-06-14 18:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 18:30
miejsce
Luboński Ośrodek Sportu i...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 21:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-14 22:00
miejsce
Silent na Wolności, Poznań, plac...
wstęp biletowany