Poznań/ Od poniedziałku kierowcy przejadą pod nowymi wiaduktami kolejowymi w stronę Plewisk
Budowany na granicy Poznania i Plewisk zintegrowany węzeł Grunwaldzka to wspólna inwestycja samorządu stolicy Wielkopolski, powiatu poznańskiego oraz gminy Komorniki. Przedsięwzięcie ma usprawnić przejazd, także transportem publicznym, w miejscu przecięcia z linią kolejową Warszawa-Berlin m.in. poprzez budowę wiaduktów kolejowych nad pogłębioną ul. Grunwaldzką.
W komunikacie magistratu zaznaczono, że na razie kierowcy będą mogli przejechać pod wiaduktami tylko w kierunku Plewisk. "Kontynuowane będą prace na ul. Wołczyńskiej oraz na skrzyżowaniach ul. Grunwaldzkiej z ul. Wołczyńską oraz Piwoniową, dlatego najpierw otwarty zostanie kierunek do Plewisk. Jest to również podyktowane chęcią usprawnienia ruchu - w odwrotnym przypadku kierunki przecinałyby się, przez co przejazd nie byłby płynny" - wskazano.
Jak podkreślono, uruchomienie przejazdu w stronę Poznania nastąpi "po wykonaniu niezbędnych robót, o czym mieszkańcy zostaną poinformowani". Dodano, że pozostały układ czasowej organizacji ruchu będzie nadal obowiązywał. Zapewniono jednocześnie, że prace drogowe w obrębie węzła Grunwaldzka "zostały zintensyfikowane po wybudowaniu wiaduktów kolejowych, którymi przejeżdżają już pociągi".
W ramach inwestycji powstanie nowa pętla umożliwiająca przesiadki typu "drzwi w drzwi" między autobusem a pociągiem przy stacji Poznań Junikowo. Powstaje tam również budynek poczekalni z przeszkleniami. Jak wskazano w komunikacie, dobiegają końca prace nad jego zadaszeniem.
"Pod wiaduktami powstaje także ciąg dla pieszych i rowerzystów. Dodatkowo do ich dyspozycji będą windy. Z kolei na górze, wzdłuż torów kolejowych, wybudowano kładkę pieszo-rowerową, która umożliwi wygodne poruszanie się nad ul. Grunwaldzką" - opisano w komunikacie.
Wskazano również, że "coraz bardziej zaawansowana" jest budowa parkingu typu Park&Ride po stronie Plewisk. Dodano, że w ramach inwestycji powstał także zbiornik retencyjny - o pojemności około 2,1 tys. m sześc. - który posłuży do odprowadzenia wód opadowych i roztopowych z terenu węzła Grunwaldzka.
Według zapowiedzi zakończenie budowy całego węzła Grunwaldzka planowane jest na jesień.(PAP)
autor: Szymon Kiepel
szk/ dki/