26 kwiecień 2024

Solaris dostarczy do Rzymu ponad 350 autobusów

zdjęcie: Solaris dostarczy do Rzymu ponad 350 autobusów / pixabay/4543721
Zamówienia na ponad 350 autobusów dla Rzymu otrzymała wielkopolska spółka Solaris Bus and Coach - poinformowała firma. To jeden z największych kontraktów w historii spółki.
REKLAMA

Solaris Bus & Coach sp. z o.o. to jeden z czołowych europejskich producentów autobusów miejskich i podmiejskich, swoją działalność koncentruje zwłaszcza na rozwoju pojazdów zeroemisyjnych.

Rzecznik spółki Mateusz Figaszewski poinformował w piątek, że w ostatnich dniach Solaris pozyskał zamówienie na dostawy 244 autobusów CNG. Wcześniej spółka wygrała przetarg na dostawę 110 autobusów hybrydowych typu mild hybrid.

Przy maksymalnym wykorzystaniu opcji przez zamawiającego, kontrakty wraz z usługami serwisowymi osiągną wartość ponad 200 mln euro.

"W ostatnich miesiącach, firma Solaris przedstawiła najkorzystniejszą ofertę w przetargu na dostawy 110 sztuk przegubowych pojazdów typu mild hybrid. Postępowanie przetargowe prowadziła grupa zakupowa Gubielo Spa dla przewoźnika ATAC Roma. Oferta Solarisów Urbino 18 wyposażonych w systemy mild hybrid najnowszej generacji zyskała najwyższą ocenę" – przekazał w piątek Figaszewski.

Rzecznik dodał, że kilka dni temu, Gubielo Spa oraz ATAC Roma złożyły zamówienie także na autobusy napędzane sprężonym gazem ziemnym.

"I tutaj oferta Solarisa z dwunastometrową wersją Urbino CNG okazała się najkorzystniejsza. Dzięki temu do stolicy Włoch w 2024 i 2025 roku trafią także 244 autobusy Solaris Urbino 12 CNG na gaz ziemny" – przekazał przedstawiciel spółki.

Zamówienie na gazowce zakłada tzw. opcję, czyli możliwość zwiększenia liczby pojazdów o kolejnych 78 sztuk. O tym zamawiający może zadecydować w kolejnych miesiącach.

Oprócz dostaw autobusów, Solaris będzie także realizować ich obsługę serwisową przez 10 kolejnych lat. Figaszewski podkreślił, że jest to jeden z największych kontraktów w historii firmy. W latach 2003-2004 Solaris dostarczył do przewoźnika ATAC 30 trolejbusów. Ponadto w przewozach regionalnych na przedmieściach Rzymu firma Cotral wykorzystuje ponad 700 pojazdów międzymiastowych Solaris InterUrbino. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ mick/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
17.5°C
wschód słońca: 04:28
zachód słońca: 21:21
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2024-06-24 19:00
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-25 19:00
miejsce
Estrada Poznańska, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-26 19:00
miejsce
Klub Miasto, Poznań, ul. Szewska 20
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-28 11:00
miejsce
Wielkopolskie Centrum Wspierania...
wstęp biletowany