19 listopad 2023

W Wielkopolsce zrobiło się biało; na drogi i ulice wyjechał sprzęt odśnieżający

zdjęcie: W Wielkopolsce zrobiło się biało; na drogi i ulice wyjechał sprzęt odśnieżający / pixabay/5895336
W niedzielę w Wielkopolsce zrobiło się biało, a na drogach - ślisko. Śnieg spadł m.in. w Poznaniu i Gnieźnie, a także na północy regionu, gdzie obowiązuje ostrzeżenie IMGW. Na poznańskie ulice - po raz pierwszy w tym sezonie - wyjechał sprzęt odśnieżający.
REKLAMA

W stolicy Wielkopolski śnieg padał do około południa w niedzielę. Jak poinformował Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu, „po raz pierwszy tej zimy na poznańskie ulice wyjechał sprzęt odśnieżający”.

Dodano, że obecnie sprzęt odśnieżający pracuje na ulicach układu strategicznego, czyli na jezdniach ram komunikacyjnych, głównych trasach wlotowych do miasta, dojazdach do najważniejszych instytucji miasta i największych szpitali.

Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu przypomniał, że zgłoszenia dotyczące zimowego utrzymania ulic przyjmowane są od poniedziałku do piątku od 7.30 do 20.00 pod numerem telefonu: 61 646 33 44, a także od poniedziałku do piątku w godzinach 20.00 - 7.30, oraz w dni wolne od pracy pod numerem telefonu: 690 666 424. Zgłoszenia przyjmowane są także w formie mailowej pod adresem: zdmzima@zdm.poznan.pl.

Dyżurny Punktu Informacji Drogowej poznańskiego oddziału GDDKiA powiedział PAP w niedzielę, że na drogi w regionie wyjechało 31 pługopiaskarek. Zaznaczył, że „sytuacja jest dynamiczna, pługopiaskarki działają”.

Dodał, że lokalnie mogą występować utrudnienia. Obecnie – jak wskazał - najtrudniejsza sytuacja jest w okolicach Piły i na północy regionu, gdzie obowiązuje ostrzeżenie IMGW.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy wydał dwa ostrzeżenie dla powiatu złotowskiego. W niedzielę prognozowane są tam intensywne opady śniegu, zaś po południu opady marznące.

Pierwsze ostrzeżenie obowiązuje w niedzielę - od godz. 9.00 do godz. 15.00. Instytut podał, że na terenie powiatu złotowskiego prognozowane są w tym czasie opady śniegu powodujące gdzieniegdzie przejściowy przyrost pokrywy śnieżnej do 10 cm.

Kolejne ostrzeżenie – pierwszego stopnia o opadach marznących - obowiązuje w niedzielę od godz. 15.00 do godz. 19.00. Na terenie powiatu złotowskiego prognozowane są słabe opady marznącego deszczu powodujące gołoledź; drogi mogą być śliskie.

Prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych zjawisk określono na 70 proc. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ aszw/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
16.4°C
wschód słońca: 04:28
zachód słońca: 21:21
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2024-06-24 19:00
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-25 19:00
miejsce
Estrada Poznańska, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-26 19:00
miejsce
Klub Miasto, Poznań, ul. Szewska 20
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-28 11:00
miejsce
Wielkopolskie Centrum Wspierania...
wstęp biletowany