reklama
kategoria: Kraj
8 czerwiec 2024

200-lecie pałacu myśliwskiego Radziwiłłów w Antoninie

zdjęcie: 200-lecie pałacu myśliwskiego Radziwiłłów w Antoninie / fot. PAP
fot. PAP
Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie (Wielkopolskie) obchodzi 200-lecie. Z tej okazji gościem specjalnym był potomek i kustosz pamięci rodziny - Maciej Radziwiłł.
REKLAMA

Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie (Wielkopolskie) obchodzi w 2024 r. swoje 200-lecie. Otoczony parkiem krajobrazowym w stylu angielskim budynek w stylu myśliwskim zaprojektował Karl Friedrich Schinkel dla księcia Antoniego Henryka Radziwiłła herbu Trąby.

Współcześnie w pałacu odbywa się m.in. coroczny festiwal "Chopin w barwach jesieni". Kompozytor gościł w Antoninie w latach 1826-1829 i patronuje pałacowi. To tu powstały Introdukcja i Polonez C-dur op. 3 na fortepian i wiolonczelę oraz zadedykowane Antoniemu Radziwiłłowi trio fortepianowe g-moll op. 8.

Z okazji jubileuszu posadzono trzy dęby o imionach: Fryderyk, Antoni i Karl Friedrich. Planowane są też różne wydarzenia artystyczne.

„Dla mnie takimi perłami w koronie będą dzieła muzyczne. Jedno chcemy stworzyć, czyli operę kameralną dedykowaną temu miejscu. Pracujemy także nad przywróceniem dzieła życia księcia Antoniego Radziwiłła, czyli opery "Faust" jego autorstwa” – powiedział PAP Dariusz Grodziński, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, które zawiaduje pałacem.

Jak dodał, dzięki ministerialnej dotacji w wysokości 1 mln zł zostanie odnowiona krypta w kaplicy książąt Radziwiłłów, która będzie udostępniona zwiedzającym.

W Antoninie znajdują się pamiątki po Radziwiłłach, w tym portrety. Jednym z gości specjalnych z okazji jubileuszu był Maciej Radziwiłł, kustosz pamięci rodziny. Podarował muzeum reprodukcję obrazu Matki Boskiej Loretańskiej. "W wyniku decyzji rodzinnej jestem współczesnym strażnikiem oryginalnego obrazu. To największa świętość rodziny” - powiedział. Obraz z pierwszej połowy XVII wieku znajdował się niegdyś na zamku Jana Sobieskiego w Żółkwi, potem trafił do Radziwiłłów z Nieświeża.

Maciej Radziwiłł odzyskuje pamiątki rodzinne. „Zdobyłem prawdopodobnie najstarszy portret królowej Marysieńki jeszcze zanim wyszła za mąż za Jana Sobieskiego. Obraz przechowywany był w komórce w nadmorskiej miejscowości [w Peru], niszczał w wyniku panujących tam warunków pogodowych, zjadany przez korniki” - opowiadał.

Ciągle szuka „Portretu młodzieńca” Rafaela Santi, niegdyś należącego do rodziny jego matki. "Gdzieś jest, bo takie rzeczy nie kończą swojej historii w rowie. Wiadomo, że nie pojawi się na aukcji, ponieważ jest niesprzedawalny. W końcu jakiś wnuk gubernatora Hansa Franka wreszcie postanowi go nam oddać” - powiedział Radziwiłł. (PAP)

autorka: Ewa Bąkowska

bak/ wus/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
-3.6°C
wschód słońca: 07:24
zachód słońca: 15:52
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2024-11-22 17:30
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-22 18:00
miejsce
Scena na piętrze, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-22 19:00
miejsce
TROPS Akademickie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-22 19:00
miejsce
Tama, Poznań, Niezłomnych 2
wstęp biletowany