reklama
kategoria: Kraj
1 styczeń 2024

Chcemy poprawiać warunki ruchu pieszego

zdjęcie: Chcemy poprawiać warunki ruchu pieszego / fot. PAP
fot. PAP
Chcemy poprawiać warunki ruchu pieszego. Będziemy wyznaczać nowe przejścia naziemne, co nie oznacza jednocześnie np. rozebrania kładek. Do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie - powiedział PAP dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski.
REKLAMA

Podkreślił, że z podziemnymi przejściami dla pieszych jest tak, że pełnią różną funkcję. "W ścisłym centrum, gdzie mamy rondo Dmowskiego czy Czterdziestolatka wybudowanie przejść naziemnych nie spowodowało, żeby ludzie przestali chodzić podziemnymi. Życie na tych skrzyżowaniach funkcjonuje zarówno na poziomie -1 - bo tam są przesiadki czy do kolei czy do metra i korzystający z nich ludzie chwalą sobie możliwość dojścia do konkretnego celu już w poziomie -1, bez wychodzenia na zewnątrz. Natomiast krytykują schodzenie ci, którzy przemieszczają się w poziomie zero" - powiedział Puchalski.

Zaznaczył, że z racji tego, że w tych miejscach życie odbywa się na dwóch poziomach to zarówno na rondzie Dmowskiego jak i Czterdziestolatka niezasadne jest grzebanie przy przejściach podziemnych. "I warto tam prowadzić kolejne prace remontowe, po to żeby te przejścia zachować" - dodał.

Wyjaśnił, że są takie miejsca, jak np. na Jagiellońskiej gdzie była skrajnie wyeksploatowana kładka dla pieszych. "W tym przypadku albo trzeba było wyłożyć albo 4 miliony złotych po to żeby ją wyremontować albo wyznaczyć przejście naziemne. Więc wyznaczyliśmy za milion złotych przejście naziemne a kładkę rozebraliśmy" - powiedział.

"Natomiast np. przy Poligonowej wyznaczymy przejście dla pieszych ale kładkę zostawimy. Bo jest w dobrym stanie i jeśli ktoś będzie chciał przechodzić kładką to będzie miał taką możliwość. Natomiast w perspektywie lat, jeśli ta kładka będzie dochodzić do poziomu skrajnego wyeksploatowania to wtedy staniemy przy dylemacie czy ją kasować czy nie. Ale dzisiaj ona nas nic nie kosztuje w utrzymaniu, więc jeśli może funkcjonować dalej, to zostanie" - przekazał dyrektor ZDM.

Podkreślił, że są jednak takie miejsca jak przejście podziemne Wolska/Młynarska gdzie trzeba by było zainwestować pieniądze w przejście podziemne, bo ono już tak naprawdę głównie straszy. "Poza tym tu w zasadzie nie da się wyznaczyć przejścia naziemnego, nie likwidując klatek schodowych. One są położone najbliżej skrzyżowania i żeby ominąć te klatki trzeba by było przebudować przystanki tramwajowe. Ponieważ klatki wychodzą też na przystanki tramwajowe trzeba by było odsunąć te przystanki od skrzyżowania. Żeby wyznaczyć przejście nie przy samej tarczy skrzyżowania tylko za klatkami schodowymi, to trzeba by było przesunąć linię zatrzymania dla samochodów. A to spowodowałoby duże straty czasowe na samym skrzyżowaniu i tworzyłyby się korki" - wyjaśnił Puchalski.

Dodał, że wyznaczenie tu przejścia naziemnego jest jednoznaczne z likwidacją przejścia podziemnego. "Tego się nie da zrobić inaczej" - przekazał.

"Do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie" - dodał.

Drogowcy po przebudowie placu Na Rozdrożu wytyczyli naziemne przejścia dla pieszych i zasypali podziemne. W 2024 roku chcą to samo zrobić m.in. na rondzie Zesłańców Syberyjskich. W planach mają też ogłoszenie przetargu na budowę naziemnego przejścia dla pieszych na Ostrobramskiej, Poligonowej i Grenadierów, gdzie teraz są kładki(PAP)

autorka: Marta Stańczyk

mas/ maak/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
-2.9°C
wschód słońca: 07:47
zachód słońca: 16:19
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2025-01-20 17:30
miejsce
Teatr Wielki, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-20 19:00
miejsce
Teatr Wielki, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-20 19:00
miejsce
Aula UAM, Poznań, ul. Wieniawskiego 1
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-20 19:00
miejsce
Aula UAM, Poznań, ul. Wieniawskiego 1
wstęp biletowany