reklama
kategoria: Kraj
17 grudzień 2024

Dwa nowe rezerwaty przyrody na Mazowszu - Fidest i Brody Czerwińskie

zdjęcie: Dwa nowe rezerwaty przyrody na Mazowszu - Fidest i Brody Czerwińskie / fot. PAP
fot. PAP
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie Jacek Lolo podpisał zarządzenia ws. utworzenia nowych rezerwatów przyrody na Mazowszu. Fidest ma chronić kompleks olsów porastających skraj doliny Bugu, a Brody Czerwińskie - kompleks leśny nad Wisłą, z ponad 130-letnimi grądami i łęgami.
REKLAMA

Nowe obszary chronione powstały w ramach inicjatywy 100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych. Zarządzenia o ich utworzeniu wejdą w życie w terminie 14 dni od momentu publikacji.

Agata Antonowicz z biura prasowego RDOŚ poinformowała, że tym samym liczba rezerwatów na Mazowszu wzrasta do rekordowej liczby 192.

"Te dwa rezerwaty przyrody to początek działań w województwie mazowieckim, zmierzających do uzupełnienia sieci obszarów chronionych o nowe obszary. Trwają prace prowadzące do utworzenia i powiększenia kilkunastu kolejnych. Dzięki temu ochrona najcenniejszych przyrodniczo miejsc w naszym regionie zostanie wzmocniona” - poinformował Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie Jacek Lolo.

Rezerwat przyrody Fidest (270,31 ha) położony jest w gminie Wyszków w powiecie wyszkowskim, na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Drewnica. Granice rezerwatu wyznaczają drogi leśne, ciek wodny i linie oddziałowe.

Położony na skraju doliny Bugu kompleks olsów jest jednym z lepiej zachowanych lasów bagiennych w tym regionie. Cenne są łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe, które wykształciły się na glebach torfowych. Wydmy porastają bory świeże i mieszane; rosnące tu dęby nadają krajobrazowi cech puszczańskich. Nieleśnym siedliskiem są użytkowane ekstensywnie świeże łąki. Tereny te zamieszkują m.in. ptaki gatunków charakterystycznych dla terenów podmokłych, jak żuraw czy bocian czarny, a także dzięcioły, sikory, muchołówki i drozdy. Zaobserwowano też puszczyka.

Obecność wody sprzyja również płazom, w tym ropusze szarej i szeregu gatunkom żab. Gady reprezentowane są m.in. przez zaskrońca i jaszczurkę zwinkę. Z uwagi na niedostępność terenu pojawiają się tu również duże ssaki - łosie i jelenie, a także wilki. Spośród gatunków roślin objętych ochroną ścisłą rośnie tu m.in.: wełnianka wąskolistna, kruszczyk szerokolistny, fiołek błotny, groszek błotny czy podkolan biały.

Rezerwat przyrody Brody Czerwińskie (71,14 ha) położony jest w gminie Czerwińsk nad Wisłą, w powiecie płońskim, na terenach znajdujących się w zarządzie Nadleśnictwa Płock. Jego granice wyznaczają: Wisła, wał przeciwpowodziowy, linia lasu i drogi leśne.

Rezerwat obejmuje kompleks leśny z przewagą ponad 130-letniego drzewostanu liściastego – rosną tu grądy i łęgi, a najstarsze drzewa mają ok. 175 lat. "W części rezerwatu prześwietlony fragment grądu składem gatunkowym, strukturą pionową i przestrzenną roślinności przypomina grąd miodnikowy, w którym obserwować można stosunkowo rzadkie rośliny ciepłolubne, takie jak bukwica pospolita, konwalia majowa czy też ciemiężyk białokwiatowy" - przekazała Antonowicz.

Spośród gatunków chronionych rośnie tu podkolan biały (populacja wyspowa), kilka gatunków mchów i grzyb – ozorek dębowy. W rezerwacie znajdują schronienie zwierzęta – 26 gatunków ptaków, osiem ssaków, po dwa gatunki gadów i płazów.

Nowy rezerwat wygląda jak wyspa leśna otoczona terenami rolniczymi; obejmuje tarasy zalewowe, skarpę doliny Wisły poprzecinaną wąwozami oraz wysoczyznę polodowcową.

Ciekawa jest geneza nazwy rezerwatu Brody Czerwińskie – w średniowieczu w okolicach miejscowości na Wiśle znajdował się bród, który wykorzystał król Władysław Jagiełło w lipcu 1410 r., przeprawiając się z wojskami polskimi w stronę Państwa Krzyżackiego, by stoczyć bitwę pod Grunwaldem.

Utworzenie rezerwatów zostało poprzedzone wizjami terenowymi, zbieraniem i analizą danych, weryfikacją dostępnych informacji. Dzięki staraniom Nadleśnictwa Drewnica pochodząca z 1996 r. dokumentacja rezerwatu Fidest została zaktualizowana, zaś RDOŚ w Warszawie pozyskał środki, dzięki którym powstała dokumentacja rezerwatu Brody Czerwińskie. (PAP)

mas/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
-0.7°C
wschód słońca: 07:45
zachód słońca: 16:22
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2025-01-23 17:15
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-23 19:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-23 19:00
miejsce
BAZA Cocktail Bar & Club, Poznań,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-23 20:15
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany