reklama
kategoria: Kraj
14 styczeń 2025

Kary za ataki na ratowników są niskie, temat wymaga dyskusji

zdjęcie: Kary za ataki na ratowników są niskie, temat wymaga dyskusji / fot. PAP
fot. PAP
Kary zasądzane za napaść na ratowników medycznych są bardzo niskie i nie odstraszają - powiedział PAP prezes Krajowej Rady Ratowników Medycznych (KRRM) Mateusz Komza. Dodał, że na ten temat powinna odbyć się dyskusja, być może z udziałem ministrów zdrowia i sprawiedliwości.
REKLAMA

Prezes KRRM powiedział, że nie ma rzetelnych danych dotyczących liczby ataków na ratowników. Dodał, że powołany w ostatni weekend samorząd ratowników medycznych nie ma wglądu w postępowania. Zaznaczył jednak, że sami ratownicy mówią, że zasądzane przez sądy kary za napaść na nich i za uszkodzenie sprzętu są bardzo niskie, są to na przykład prace społeczne.

Prezes KRRM ocenił, że atakujący ratowników medycznych mają świadomość tego, że potencjalna grożąca im kara nie jest wysoka i nie motywuje ich do powstrzymywania agresywnych zachowań.

"Nie mogę podważać decyzji sądów, ale dyskusja - być może z udziałem ministra zdrowia, ministra sprawiedliwości - dotycząca wysokości zasądzanych kar za napaść na ratowników medycznych, którzy jadą ratować ludzkie życie, powinna się odbyć" - zaznaczył Komza.

Prezes KRRM zaznaczył, że ratownicy medyczni obserwują rosnącą liczbę agresywnych zachowań. Dodał, że problem dotyczy pacjentów pod wpływem alkoholu i środków psychoaktywnych, a także trzeciej grupy - pacjentów, którzy nie kontrolują swojego zachowania z przyczyn chorobowych. "Najtrudniejszą grupą są osoby pod wpływem alkoholu i środków odurzających. Tu nawet groźba wysokiej kary może okazać się mało skuteczna" - zaznaczył Komza.

Podkreślił, że ratownicy medyczni są kształceni, jak mają sobie radzić w sytuacji kryzysowej. "Musimy podejść do pacjenta, zbadać go. Idziemy w dobrej wierze w celu niesienia pomocy i niestety niekiedy zdarza się, że pacjent nas atakuje. Aby ratownik medyczny mógł rozpocząć proces udzielania medycznych czynności ratunkowych musi mieć bezpieczne miejsce pracy i sam musi być bezpieczny. Dlatego ratownik medyczny może odjeść i wezwać w takiej sytuacji policję, by jego zdrowie i życie nie było zagrożone" - zaznaczył.

Komza wskazał, że nie ma problemu ze zgłaszalnością przypadków ataków na ratowników medycznych, ponieważ mają oni ochronę przewidzianą dla funkcjonariusza publicznego, czyli sprawa z urzędu trafia do prokuratury.

W nocy z soboty na niedzielę pijani mężczyźni zaatakowali ratowników medycznych z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" z Warszawy. Ratownicy poinformowali w mediach społecznościowych, że karetka została wysłana do pobitego mężczyzny i przyjechała do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Żółwinie. Z relacji ratowników wynika, że podczas interwencji medycznej, ratownicy byli szarpani i popychani. Na miejsce wezwano policjantów, których napastnicy także zaatakowali. Zatrzymane zostały dwie osoby.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba przekazał we wtorek PAP, że w sprawie pobicia ratowników medycznych w Żółwinie dwóch mężczyzn usłyszało zarzut naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego. Grozi im do trzech lat więzienia.

Z danych publikowanych przez policję wynika m.in., że w grudniu ub. roku 30-latek z gminy Zawoja (woj. małopolskie) zaatakował siekierą ratowników medycznych udzielających mu pomocy, a następnie uciekł do lasu. Także w grudniu ub. rok TVN Warszawa informował, że ratowników medycznych zaatakował ranny mężczyzna, który okazał się funkcjonariuszem Służby Ochrony Państwa.

Policja informowała, że we wrześniu ub. roku na szpitalnym oddziale ratunkowym pijany 24-letni pacjent zaatakował pielęgniarkę udzielającą mu pomocy, groził pozbawieniem życia lekarzowi i znieważył personel medyczny. W lipcu ub. roku pijany mężczyzna z powiatu żuromińskiego transportowany po wypadku na motocyklu przez pogotowie lotnicze i przewieziony na izbę przyjęć znieważył i zaatakował ratownika medycznego i lekarza.

Ochrona prawna przewidziana dla funkcjonariusza publicznego przysługuje m.in. ratownikowi medycznemu, lekarzowi, pielęgniarce, farmaceucie, pracownikowi socjalnemu, nauczycielowi, asesorowi komorniczemu, rachmistrzowi spisowemu, sołtysowi, listonoszowi, pracownikom ochrony, adwokatowi, radcy prawnemu, komisarzowi wyborczemu, członkowi komisji wyborczej, pracownikowi ZUS-u, operatorowi numerów alarmowych.

Zgodnie z Kodeksem karnym za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego grozi grzywna, ograniczenie wolności albo pozbawienie wolności do trzech lat. Jeśli do napadu doszło z użyciem broni palnej, noża lub innego niebezpiecznego przedmiotu przewidziana w kodeksie kara to pozbawienie wolności od roku do 10 lat. Jeśli w wyniku napaści funkcjonariusz publiczny doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu kara to pozbawienie wolności od dwóch do 15 lat. (PAP)

kno/ mark/ ktl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
2.4°C
wschód słońca: 07:51
zachód słońca: 16:12
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2025-01-16 20:00
miejsce
Scena Wspólna, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-17 17:15
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-17 18:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-17 19:00
miejsce
TROPS Akademickie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany