reklama
kategoria: Kraj
25 listopad 2024

Od stycznia 2025 r. powszechne e-Doręczenia, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego

zdjęcie: Od stycznia 2025 r. powszechne e-Doręczenia, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego / fot. PAP
fot. PAP
Od stycznia powszechnie uruchomiony zostanie system e-Doręczeń, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego. Pozwoli on odbierać i nadawać wszystkie urzędowe pisma bez wizyty w urzędzie lub na poczcie. Ministerstwo Cyfryzacji opracowało instrukcję: "Jak założyć adres i skrzynkę do e-Doręczeń".
REKLAMA

Lista podmiotów, które obejmą powszechne e-Doręczenia to: urzędy miast i gmin, starostwa, urzędy skarbowe, Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), publiczne szpitale, przychodnie i ośrodki zdrowia, uczelnie wyższe, szkoły, przedszkola, żłobki, instytucje pomocy społecznej, ministerstwa. Ponadto w styczniu wprowadzą go też zawody zaufania publicznego, takie jak m.in. notariusz, adwokat, radca prawny, doradca podatkowy.Dłuższy czas na wprowadzenie e-Doręczeń mają m.in. sądy i prokuratura, organy ścigania, służba więzienna oraz inne jednostki zajmujące się wymiarem sprawiedliwości; w tych instytucjach system zostanie wprowadzony 1 października 2029 roku. - poinformował resort cyfryzacji w poniedziałkowym komunikacie.

"Nowy system elektronicznej korespondencji znacznie ułatwi zarówno obywatelom, jak i przedsiębiorcom wysyłkę pism tą drogą" - zapewniło MC.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami system e-Doręczeń ma zacząć obowiązywać 1 stycznia 2025 r. "To wtedy większość urzędów będzie musiała umożliwić taki sposób korespondencji, dzięki czemu obywatele będą mogli zarówno odbierać z tych jednostek doręczenia elektroniczne, jak i wysyłać do nich pisma w tej formie" - wskazał resort.

Już teraz obywatele, firmy i instytucje mogą korzystać z e-Doręczeń. Założenie skrzynki możliwe jest poprzez wniosek na stronie mObywatel.gov.pl, resort cyfryzacji przygotował do tego dokładną instrukcję.

Ministerstwo Cyfryzacji tłumaczy w komunikacie, że e-Doręczenia to elektroniczny odpowiednik tradycyjnych przesyłek listowych za potwierdzeniem odbioru. Resort zwraca uwagę, że dokument nadany poprzez system jest równoważny prawnie z tradycyjną przesyłką poleconą. "Upowszechnianie e-Doręczeń oznacza w praktyce, że wszystkie urzędowe pisma i decyzje można odbierać oraz nadawać w formie elektronicznej" - wyjaśnił resort. Ponadto, usługa jest bezpłatna.

W ubiegłym tygodniu Sejm uchwalił projekt nowelizacji systemu e-Doręczeń, który zakłada okres przejściowy do końca przyszłego roku.

Okres przejściowy ma zostać wprowadzony w ustawie o doręczeniach elektronicznych do 31 grudnia 2025 r., w celu zapewnienia skutecznego wdrożenia e-Doręczeń w podmiotach publicznych. W tym okresie równoważne z doręczeniem na adres do doręczeń elektronicznych będzie doręczenie na ePUAP oraz inne alternatywne sposoby doręczenia, przeprowadzona ma być też szeroka kampania informacyjna promująca nowy system doręczeń. Nowela przewiduje również rozszerzenie obowiązku posiadania adresu do doręczeń elektronicznych.

Obecny na posiedzeniu Sejmu wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski informował, że administracja rządowa jest gotowa na wprowadzenie e-Doręczeń. "Największe wyzwanie tej chwili jest w jednostkach samorządu terytorialnego. W tych samych jednostkach samorządu terytorialnego, które odnotowywały spadek dochodów albo spadek dynamiki dochodów w związku z czym nie miały wystarczających środków na to, żeby przyspieszyć rozwój informatyzacji w swoich urzędach" - podkreślił wówczas.

Dodał, że od początku 2025 r. rusza program wdrażania elektronicznego zarządzania dokumentacją w jednostkach samorządu terytorialnego (JST) finansowany z KPO. Standerski zapowiedział też, że 2025 rok zostanie poświęcony na to, żeby samorządy, które nie są jeszcze gotowe zainstalowały elektroniczny obieg dokumentów i wdrożyły system e-Doręczeń. (PAP)

jls/ js/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
-1.2°C
wschód słońca: 07:48
zachód słońca: 16:17
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2025-01-19 15:30
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 15:30
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 17:00
miejsce
Scena Wspólna, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 18:00
miejsce
Szczęście Drink Bar, Poznań,...
wstęp biletowany