reklama
kategoria: Kraj
21 maj 2023

Poznań nie będzie na razie zabiegał o ponowne przejęcie Muzeum Czerwca

zdjęcie: Poznań nie będzie na razie zabiegał o ponowne przejęcie Muzeum Czerwca / fot. PAP
fot. PAP
Samorząd Poznania nie będzie na razie zabiegał o ponowne przejęcie Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 – powiedział PAP wiceprezydent miasta Jędrzej Solarski. Powody są przede wszystkim finansowe; obecnie muzeum podlega samorządowi regionu.
REKLAMA

Od początku roku to samorządowi regionu a nie miastu podlega Wielkopolskie Muzeum Niepodległości (WMN). Oddziałem tej instytucji jest Muzeum Czerwca. Samorządy wymieniły się instytucjami kultury w związku z planami budowy nowej siedziby innego oddziału WMN – Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Miasta nie stać było na sfinansowanie budowy, nową siedzibę sfinansują: państwo i samorząd regionu.

Przy okazji przekazania WMN wielkopolskiemu samorządowi część środowisk kombatanckich wyrażała wolę, by to miastu, a nie województwu podlegało muzeum poświęcone zrywowi poznańskich robotników. Wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski powiedział PAP, że na razie nie ma planów przejęcia Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956.

"Nie jest najistotniejsze to, kto jest organem prowadzącym, tylko jak prowadzi tę instytucję. Kluczową sprawą jest w tej kwestii obecna sytuacja finansowa samorządów. Marszałek województwa jest w o wiele lepszej sytuacji, my za sprawą zmian podatkowych mamy coraz mniej pieniędzy, a coraz więcej wydatków” – powiedział PAP Solarski.

Dyrektorka Wydziału Kultury UMP Justyna Makowska poinformowała, że rozmowy na temat przejęcia przez Poznań Muzeum Powstania Poznańskiego nie są na razie prowadzone.

"Instytucja pozostaje pod nadzorem Samorządu Województwa Wielkopolskiego i stamtąd uzyskuje pełne finansowanie swojej działalności. Miasto Poznań wraz z organizacjami kombatantów pozostaje natomiast głównym organizatorem uroczystości związanych z obchodami rocznic Poznańskiego Czerwca 1956” - powiedziała.

Makowska dodała, że temat przejęcia wydzielonego oddziału Muzeum Czerwca oraz formuły jego dalszego działania w strukturach miejskich pozostaje otwarty.

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak powiedział PAP, że wielkopolski samorząd jest gotowy dalej prowadzić muzeum. „Również traktujemy tę sprawę jako otwartą. W razie potrzeby wydzielimy tę część i przekażemy ją z powrotem miastu" – powiedział.

Muzeum Czerwca przedstawia historię pierwszego masowego wystąpienia robotniczego w historii PRL. Otwarte zostało 4 października 2007 roku i mieści się w przyziemiu Zamku Cesarskiego. W tym budynku w 1956 roku mieściła się Miejska Rada Narodowa a obok niej znajdował się budynek Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Okolice obu obiektów były miejscem robotniczego protestu.

Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 powstało jako pierwsze w Poznaniu muzeum narracyjne. Znaczną część ekspozycji zajmuje sala stylizowana na fragment poznańskiej ulicy, z makietami czołgu T-34 i wagonu tramwajowego. Kolejne pomieszczenia zaaranżowane zostały na typowe poznańskie mieszkanie z lat 50. ub. wieku, salę prezydialną KW PZPR, salę przesłuchań w UB czy więzienną celę.

28 czerwca 1956 roku robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. Życie straciło wówczas 58 osób, w tym 50 osób cywilnych, czterech żołnierzy, trzech funkcjonariuszy UB i milicjant. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ akub/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
0.8°C
wschód słońca: 07:47
zachód słońca: 16:19
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2025-01-21 19:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-23 17:15
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-23 19:00
miejsce
BAZA Cocktail Bar & Club, Poznań,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-23 19:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany