reklama
kategoria: Kraj
15 sierpień 2023

Poznań/ Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego

Sprawne i doświadczone Siły Zbrojne to jeden z filarów bezpieczeństwa naszego państwa – mówił w trakcie uroczystości Święta Wojska Polskiego w Poznaniu wojewoda wielkopolski. Mimo upału do centrum miasta przyszło sporo mieszkańców, którzy chcieli wyrazić swój szacunek dla żołnierzy.
REKLAMA

Główne uroczystości Święta Wojska Polskiego w Garnizonie Poznań oraz 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej odbyły się we wtorek na poznańskim placu Wolności. Mimo ponad 30-stopniowego upału, do centrum miasta przyszło sporo mieszkańców; w tym seniorów, a także całych rodzin z dziećmi.

„Jesteśmy dziś tu, żeby pokazać, że wojsko jest ważne, szczególnie w takich czasach, kiedy za naszą granicą toczy się wojna. Chcemy wyrazić swoją obecnością, że szanujemy i podziwiamy żołnierzy – i wiemy, że gdyby coś się miało stać – to właśnie oni będą nas bronić” – powiedziała PAP Katarzyna. Na uroczystości na placu przyszła z mężem i synem, który z zaciekawieniem przyglądał się wojskowej defiladzie.

Na poznańskie uroczystości przyszedł także pan Kazimierz. W rozmowie z PAP przyznał, że przyjazd do centrum miasta był w ten upał dla niego wyzwaniem, ale – jak wskazał – „upał jest do przetrwania, a tu trzeba było być”.

„Mam już prawie 80 lat, sam służyłem w wojsku długie lata, więc takie wydarzenia zawsze są dla mnie bardzo wzruszające. Ale to też zawsze jest dla mnie piękne, że zmieniają się czasy, zmienia się sytuacja międzynarodowa, zmienia się też sprzęt wojskowy, czy choćby ministrowie obrony na przestrzeni lat – a mundur żołnierza, jego oddanie służbie, honor i gotowość poświęcenia się ojczyźnie – są niezmienne” – powiedział.

Mieszkańcy i turyści, którzy przyszli na uroczystości na placu Wolności mogli dowiedzieć się więcej o służbie żołnierzy przy namiotach jednostek wojskowych. Chętni mogli otrzymać także m.in. broszury informujące o tym, jak rozpocząć służbę w polskiej armii, a dzieci – kolorowanki ze sprzętem wojskowym. Uroczystości na placu uświetniła także Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych.

W trakcie uroczystości wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podkreślił, że „sprawne, doświadczone i realizujące swój patriotyczny obowiązek wobec ojczyzny Siły Zbrojne to jeden z filarów bezpieczeństwa naszego państwa”. Dodał, że historyczny rodowód tego święta zobowiązuje do przypomnienia bohaterów Bitwy Warszawskiej. Jak mówił, „bitwy, podczas której już przed ponad wiekiem polskie wojska udowodniły światu, że można zatrzymać rosyjską agresję. Bitwy, która odmieniła losy świata i uchroniła Europę zachodnią przed bolszewicką nawałnicą”.

„Triumf tamtych dni oraz chlubne tradycje Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, którym wierni pozostają współcześni żołnierze, są mocnymi podstawami dla tego, czym polskie wojsko jest dzisiaj - nowoczesnym, zmotywowanym gwarantem bezpieczeństwa naszego kraju i naszych sojuszników” – zaznaczył.

Wojewoda wskazał, że Polska już od blisko ćwierćwiecza współtworzy siłę NATO, a polscy żołnierze wzmacniają misje pokojowe na całym świecie. „Solidarnie stajemy ramię w ramię z naszymi sprzymierzeńcami, z którymi łączą nas podobne wartości - potrzeba utrzymania pokoju, a także zapewnienie bezpieczeństwa oraz stabilności na arenie międzynarodowej. O znaczeniu Polski i polskiej armii świadczy też fakt stałej obecności sił amerykańskich. Poznań stał się domem dla wielu amerykańskich żołnierzy. Działający w stolicy Wielkopolski Camp Kościuszko to potwierdzenie wspólnych zobowiązań i dowód na stałe rozwijaną kooperację mającą zapewnić bezpieczeństwo Polsce i całej wschodniej flance NATO” – podkreślił wojewoda.

Dodał, że polskie wojsko, jego wyszkolenie i prowadzona w ostatnich latach jakościowa zmiana uzbrojenia dają pewność bezpieczeństwa. „Mądre, dostosowane do aktualnej sytuacji międzynarodowej dbanie o potrzeby nowoczesnego wojska jest jednym z rządowych priorytetów i naszych wspólnych działań. Polska armia wzmacniana relacjami sojuszniczymi może skutecznie strzec granic i naszej suwerenności. Może też z powodzeniem służyć wsparciem tam, gdzie trwa walka o wolność. Przykład Bitwy Warszawskiej uczy, że ci, którzy chcą podpalić świat, rozbiją się na bagnetach walczących w słusznej sprawie” – powiedział.

Dowódca Garnizonu Poznań i dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego gen. bryg. pil. Tomasz Jatczak odczytał list ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Szef MON podkreślił w liście, że w Święto Wojska Polskiego „Polacy dziękują obrońcom, którzy stali i stoją na straży bezpieczeństwa naszej ojczyzny. Okazanie szacunku i wdzięczności ma szczególny wymiar zwłaszcza teraz, kiedy na Ukrainie toczy się wojna, a granica polsko-białoruska jest miejscem agresji hybrydowej”.

„Żołnierze, każdego dnia ramię w ramię z sojusznikami pełnicie swoją służbę dla naszego bezpieczeństwa. Polacy są wam wdzięczni za odwagę, profesjonalizm i poświęcenie. Wszyscy murem stoimy za wami, a poprzez udział w Święcie Wojska Polskiego serdecznie wam dziękujemy” – napisał minister.

Szef MON wskazał, że ostatnie lata dla Sił Zbrojnych to czas bardzo intensywnej modernizacji technicznej; żołnierze otrzymują najnowocześniejszy sprzęt, w tym m.in. czołgi Abrams i K2. Wskazał, że systematycznie zwiększa się także liczebność polskiej armii.

„Wszystkie te działania mają jeden wspólny cel – silna biało-czerwona i nowoczesne Wojsko Polskie. Zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i obywatelom wymaga nieustannej ciężkiej pracy oraz zaangażowania. Żołnierze Wojska Polskiego pełnią tę służbę wzorowo” – podkreślił minister.

Za codzienną, trudną, wymagającą służbę i pracę podziękował także w trakcie uroczystości dowódca Garnizonu Poznań i dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego gen. bryg. pil. Tomasz Jatczak. „Jestem dumny, że mogę służyć z takimi żołnierzami” – powiedział.

W uroczystościach wzięli udział także parlamentarzyści, oraz przedstawiciele władz miasta i regionu. Po wydarzeniu na placu, odprawiona została także msza św. w intencji Żołnierzy Wojska Polskiego w Kościele Garnizonowym w Poznaniu.

W stolicy Wielkopolski do godzin popołudniowych trwa także piknik historyczno-wojskowy w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. W trakcie wydarzenia można tam zobaczyć m.in. historyczny i współczesny sprzęt wojskowy, wystawę modeli militarnych, obecne są także grupy rekonstrukcji historycznej i tradycyjna wojskowa grochówka. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
-1.2°C
wschód słońca: 07:45
zachód słońca: 16:22
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2025-01-23 17:15
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-23 19:00
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-23 19:00
miejsce
BAZA Cocktail Bar & Club, Poznań,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-23 20:15
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany