reklama
kategoria: Kraj
29 lipiec 2024

Prof. Dariusz Stola został przewodniczącym Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej

zdjęcie: Prof. Dariusz Stola został przewodniczącym Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej / fot. PAP
fot. PAP
Prof. dr hab. Dariusz Stola odebrał z rąk ministry kultury i dziedzictwa narodowego Hanny Wróblewskiej oraz wiceministra spraw zagranicznych Władysława Teofila Bartoszewskiego nominację na przewodniczącego Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej - poinformowano w poniedziałek na stronie resortu kultury.
REKLAMA

Jak wyjaśniono, "nowym wiceprzewodniczącym Rady został Piotr Wiślicki".

Na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przypomniano, że "Międzynarodowa Rada Oświęcimska jest organem opiniodawczo-doradczym Prezesa Rady Ministrów". "Do jej zadań należy współdziałanie z premierem, właściwymi ministrami, wojewodami, organami samorządu terytorialnego oraz dyrektorami muzeów zarządzających terenami byłych niemieckich nazistowskich obozów zagłady, zwanych Pomnikami Zagłady, w zakresie ich ochrony i zagospodarowania" - napisano. "Do pozostałych zadań Rady należy m.in. promocja – także na forum międzynarodowym – działań podejmowanych dla należytej ochrony i upamiętnienia Pomników Zagłady, a także przygotowywanie opinii dotyczących przedsięwzięć wystawienniczych, w tym merytorycznej zawartości ekspozycji, wystaw stałych i czasowych organizowanych na terenie Pomników Zagłady" - dodano w informacji.

Dariusz Stola to historyk, profesor nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, członek Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego. "W latach 2014-19 dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Od 2024 r. członek Academia Europaea. Członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej III kadencji" - czytamy na stronie MKiDN.

Wyjaśniono, że dorobek naukowy prof. Stoli obejmuje zagadnienia z zakresu migracji międzynarodowej, historii PRL i stosunkom polsko-żydowskim. Jest autorem książek: "Kraj bez wyjścia? Migracje z Polski 1949-1989", "Kampania antysyjonistyczna w Polsce 1967-1968", "Nadzieja i zagłada", "PRL: trwanie i zmiana", "Patterns of Migration in Central Europe" i "PZPR jako machina władzy".

"Laureat prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. nagrody im. prezydenta Raczyńskiego oraz nagrody tygodnika +Polityka+ za książkę +Nadzieja i zagłada+ (Warszawa 1996). Stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, programu Fulbrighta (w New School for Social Research w Nowym Jorku), Fundacji im. Stefana Batorego i innych" - poinformowano na stronie resortu kultury.

Piotr Wiślicki jest przedsiębiorcą, żydowskim działaczem społecznym i filantropem. "Od 2001 r. członek Gminy Wyznaniowo Żydowskiej w Warszawie. Od 2009 r. wiceprzewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, a od 2011 r. jego przewodniczący. Członek Prezydium Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego" - czytamy w informacji.

Jak przypomniano, to "członek i jeden z założycieli działającego od 2007 r. Żydowskiego Stowarzyszenia B'nai B'rith w Rzeczypospolitej Polskiej (B'nai B'rith – Loża Polin)". "Uczestniczył z ramienia Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej w zakładaniu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce. Fundator Fundacji Żydów Polskich – Limmud Polska. Wszystkie funkcje w organizacjach żydowskich pełni społecznie" - napisano.

"Członek rady Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz kolegium społecznego działającego przy dyrektorze tego Muzeum. W 2009 r. zaangażował się w projekt budowy Muzeum Historii Żydów Polskich. Będąc Przewodniczącym Zarządu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce koordynował prace zespołu powołanego do budowy wystawy stałej, za którą Stowarzyszenie zostało nagrodzone szeregiem nagród i wyróżnień, m.in. Paszportem Polityki, Nagrodą specjalną Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta" - czytamy na stronie MKiDN.

Aktualny skład Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej znaleźć można na stronie: https://www.gov.pl/web/kultura/wreczylismy-powolania-przewodniczacemu-i-wiceprzewodniczacemu-miedzynarodowej-rady-oswiecimskiej. (PAP)

gj/ aszw/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
-1.9°C
wschód słońca: 07:48
zachód słońca: 16:17
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2025-01-20 17:30
miejsce
Teatr Wielki, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-20 19:00
miejsce
Teatr Wielki, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-20 19:00
miejsce
Tama, Poznań, Niezłomnych 2
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-20 19:00
miejsce
Aula UAM, Poznań, ul. Wieniawskiego 1
wstęp biletowany