reklama
kategoria: Kraj
27 lipiec 2024

Przekroczone normy stężenia metali ciężkich i związków azotu i fosforu w Kanale Wawerskim

zdjęcie: Przekroczone normy stężenia metali ciężkich i związków azotu i fosforu w Kanale Wawerskim / fot. PAP
fot. PAP
Kierowniczka Biura Prasowego Fundacji WWF Polska Agnieszka Veljković przekazała PAP, że wyniki badań wody pobranej z Kanału Wawerskiego w jednoznaczny sposób wykazują, że przekroczone zostały stężenia metali ciężkich, a także związków azotu i fosforu. Powiadomiono o tym Wody Polskie, WIOŚ oraz władze samorządowe.
REKLAMA

Strażnicy Rzek WWF w czwartek pobrali próbki wody z Kanału Wawerskiego na terenie warszawskiej dzielnicy Wesoła. Zarówno oni, jak i mieszkańcy mieli wątpliwości co do czystości wody. Do kanału odprowadzana jest m.in. woda z okolicznej oczyszczalni ścieków Cyraneczka.

"Wysokie stężenia szkodliwych dla ludzi metali ciężkich są bardzo poważnym symptomem, który powinien pociągnąć za sobą najsurowsze i najdalej idące działania. Wysokie stężenie związków azotu i fosforu, może świadczyć o zaniedbaniach takich, jak np. stosowanie zbyt małej ilości środków służących do oczyszczania wód lub o wystąpieniu awarii na poziomie techniki oczyszczania ścieków" – zaznaczyła Veljković.

Wyjaśniła, że powodem może być nieefektywny sposób oddzielania koagulantu, który związał już w sobie cząstki zanieczyszczeń, od wód wstępnie oczyszczonych.

"Zastanawiającym jest fakt, iż próbka wody pobrana w bezpośredniej bliskości rury wyrzutowej ścieków wykazuje wysokie stężenia związków żelaza. Dla wyjaśnienia – podstawowym pierwiastkiem wchodzącym w skład koagulantu PIX-110 stosowanego w Cyraneczce jest żelazo" – dodała.

"Problem jest bardzo poważny, możemy powoli zacząć go rozpatrywać jako zagrożenie dla bezpieczeństwa zbiorowego, mieszkańców żyjących niedaleko Kanału Wawerskiego, poniżej strefy zrzutów nieczystości" – podkreśliła.

Zaznaczyła, że próbka do badań laboratoryjnych została również pobrana powyżej możliwego źródła skażenia – ta próbka prezentowała typowe parametry charakterystyczne dla zmodyfikowanego, aczkolwiek zdrowego cieku wodnego.

Zaapelowała do mieszkańców, aby ograniczyli spacery w rejonie Kanału Wawerskiego.

Zgłoszenia o zanieczyszczeniu wód kanału zostały wysłane przez mieszkańców i WWF m.in. do Wód Polskich i WIOŚ. O sprawie poinformowany został też dzielnicowy ratusz.

"W ostatnim czasie Wody Polskie otrzymały zgłoszenia dotyczące zanieczyszczenia wód Kanału Wawerskiego wskazujące jako potencjalnego sprawcę oczyszczalnię ścieków Cyraneczka. Każde z tych zgłoszeń zostało dokładnie sprawdzone poprzez wizję lokalną, jednak żadne z nich nie potwierdziło zgłaszanych problemów" – odpowiedział na pytanie PAP Departament Komunikacji i Edukacji Wodnej Wód Polskich.

Przekazał, że pracownicy Nadzoru Wodnego w Warszawie na bieżąco monitorują sytuację. "Według najnowszych informacji uzyskanych z NW w Warszawie woda jest bezbarwna, bez jakiegokolwiek zapachu i nie zawiera żadnych zawiesin" – dodał.

Wody Polskie czekają na wyniki badań, które przeprowadza Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) i na wyniki badań średniodobowych próbek z Cyraneczki.

Rzecznik prasowy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie Artur Brandysiewicz powiedział w piątek PAP, że jak tyko będą znane wyniki, odpowie na pytania dotyczące Kanału Wawerskiego.

Na wyniki badań WIOŚ czeka również urząd dzielnicy Wesoła.

"Urząd Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy pozyskał informację, że proces oczyszczania w Oczyszczalni Cyraneczka przebiega prawidłowo. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska pobrał próbki z Kanału Wawerskiego do badania" – przekazał Bartłomiej Roszkowski z Zespołu Promocji i Komunikacji Społecznej dla Dzielnicy Wesoła.

1,5 roku temu, 5 grudnia 2022 r. mieszkańcy zgłosili do urzędu informację o niepokojącym zapachu przy Kanale Wawerskim. Pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska przeprowadzili oględziny, które potwierdziły pogorszenie się stanu wody w Kanale Wawerskim.

O zdarzeniu poinformował radny dzielnicy Wawer Piotr Grzegorczyk. "Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska zarządził kontrolę w oczyszczalni Cyraneczka, która potwierdziła nielegalne zrzuty nieczystości do kanału. Oczyszczalnia zapłaciła największy możliwy mandat: całe 500 zł" – napisał 8 grudnia na Facebooku Piotr Grzegorczyk.

Dodatkowo radny z Wawra skierował wówczas do prezydenta Warszawy i do zarządów dzielnic Wawer i Wesoła apel o utworzenie sztabu kryzysowego w związku z zanieczyszczeniem Kanału Wawerskiego.

Spotkanie odbyło się chociaż miasto nie jest stroną w tej sprawie, gdyż oczyszczalnia jest własnością spółki – Zespół Budowy Domów Jednorodzinnych i Wielorodzinnych. (PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
-1.2°C
wschód słońca: 07:48
zachód słońca: 16:17
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2025-01-19 15:30
miejsce
Kino Teatr Apollo, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 15:30
miejsce
Collegium Da Vinci - Aula Artis,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 17:00
miejsce
Scena Wspólna, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 18:00
miejsce
Aula UAM, Poznań, ul. Wieniawskiego 1
wstęp biletowany