reklama
kategoria: Kraj
14 marzec 2024

Resort klimatu zainaugurował platformę współpracy z organizacjami pozarządowymi

zdjęcie: Resort klimatu zainaugurował platformę współpracy z organizacjami pozarządowymi / fot. PAP
fot. PAP
Resort klimatu i środowiska zainaugurował projekt platformy współpracy m.in. z organizacjami pozarządowymi i naukowcami. Platforma ma włączyć te środowiska w proces decyzyjny i wypracowanie wspólnych rozwiązań dotyczących np. ochrony powietrza, klimatu czy bioróżnorodności.
REKLAMA

Szefowa MKiŚ Paulina Hennig-Kloska na czwartkowej konferencji w Warszawie, inaugurującej projekt, podkreśliła, że otwiera się nowy rozdział w dziejach ministerstwa związany z rozpoczęciem szerokiego dialogu z interesariuszami.

Minister zauważyła, że opracowywane w resorcie kierunki zmian m.in. w obszarze klimatu i energii „będą na lata rzutować na jakość naszego życia” i na konkurencyjność polskiej gospodarki. Zwróciła uwagę, że przy zmieniających się warunkach klimatycznych trzeba zmienić podejście do życia i to jak korzystamy z zasobów. Podkreśliła jednak, że transformacja klimatyczno-energetyczna w Polsce musi posłużyć do poprawy jakości życia i nie może doprowadzić do wykluczenia ludzi poza nawias.

Hennig-Kloska zauważyła, że ze względu na wyzwania jakie przed nami stoją, konieczny jest dialog z organizacjami pozarządowymi, naukowcami, samorządami oraz trzecim sektorem, by włączyć je w wypracowywanie wspólnych projektów i decyzji.

Uczestnicząca w inauguracji platformy wiceszefowa MKiŚ Urszula Zielińska wyjaśniła, że współpraca z interesariuszami ma przebiegać na różnych polach i w różnej formie. Jak poinformowała, w ramach platformy mają odbywać się spotkania, konferencje oraz krajowe i zagraniczne wizyty studyjne. Przygotowywane mają być również ekspertyzy i analizy. Uczestnicy platformy mają również opiniować krajowe i zagraniczne dokumenty, a także brać udział w szkoleniach.

Zielińska wskazała ponadto na pięć obszarów tematycznych, które obejmować ma platforma współpracy. Są nimi: ochrona powietrza; adaptacja do zmian klimatu; ochrona przyrody oraz zachowanie różnorodności biologicznej; środowiskowe aspekty projektów finansowanych ze środków UE; szersze włączenie organizacji pozarządowych i społeczeństwa obywatelskiego w proces decyzyjny.

Przykładowo w „ochronie powietrza” jako kluczowe wyzwania wskazano dotrzymanie norm jakości powietrza, czy przygotowanie odpowiednich narzędzi finansowych służących poprawie jakości powietrza.

Z kolei w „adaptacji do zmian klimatu” wskazano m.in. na konieczność zwiększenia odporności społeczeństwa oraz gospodarki na obecne i prognozowane zmiany klimatu. Zwrócono też uwagę na zmniejszenie strat powodowanych przez ekstremalne zjawiska pogodowe.

Zwracając uwagę na konieczność wzmocnienia gospodarki, społeczeństwa i przyrody na postępujące zmiany klimatyczne oraz ekstremalne zjawiska pogodowe Zielińska wskazała, że wiążą się one z realnymi kosztami.

Przywołała analizy Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, zgodnie z którymi każdego roku Polska z powodu ekstremalnych zjawisk traci 6 mld zł. Według IOŚ w ciągu dwóch dekad straty te mogły wynieść ok. 115 mld zł. (PAP)

autor: Michał Boroń

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Poznań
-0.9°C
wschód słońca: 07:48
zachód słońca: 16:17
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Poznaniu

kiedy
2025-01-20 17:30
miejsce
Teatr Wielki, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-20 19:00
miejsce
Teatr Wielki, Poznań, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-20 19:00
miejsce
Aula UAM, Poznań, ul. Wieniawskiego 1
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-20 19:00
miejsce
Tama, Poznań, Niezłomnych 2
wstęp biletowany